Descrierea postului de cercetator legal

Cercetătorii juridici ajută avocații să se pregătească pentru proces prin verificarea faptelor asociate unui caz. Ei studiază legi și cazuri anterioare care ar putea influența modul în care un avocat își formulează argumentul pentru sala de judecată. De asemenea, numiți paralegali sau asistenți juridici, au obținut un salariu mediu anual de 46.990 de dolari începând din mai 2012, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. Biroul se așteaptă ca cererea acestor profesioniști să crească cu 17% între 2012 și 2022.

$config[code] not found

Educație și experiență

Cercetătorii legali au nevoie de un grad de colegiu. Multe universități oferă diplome de asociați, de licență și de masterat în studii paralegal. Unele firme angajează candidați cu diplome de licență în alte domenii și oferă cursuri de formare la locul de muncă în activitățile de paralegal, cum ar fi cercetarea juridică. Deși nu este necesar, paralegalii pot câștiga certificarea, lucru pe care Biroul de Statistică al Muncii al SUA arată că poate spori perspectivele de angajare. De asemenea, Biroul ia act de faptul că multe firme preferă candidați cu cel puțin un an de experiență juridică sau de birou.

Oportunitati de angajare

Cercetătorii juridici lucrează atât pentru firmele de avocatură, cât și pentru organizațiile din afara domeniului juridic. Acestea includ agențiile federale, cum ar fi CIA și FBI, precum și birouri multi-avocat și birouri ale avocaților privați. Începând cu avocații mici, este uneori cel mai simplu mod de a intra în profesie, permițându-vă să obțineți suficientă experiență pentru a avansa la mai multe poziții de profil înalt. Biroul de Statistică a Muncii constată că un număr din ce în ce mai mare de corporații angajează asistenți juridici și paralegali, în loc să angajeze avocați din afara.

Obligații tipice

Sarcinile unui cercetător legal pot varia, în funcție de tipul de lege și de specificul cazului. De exemplu, ea ar putea studia legile specifice jurisdicției în care va fi judecat cazul pentru a se asigura că avocatul urmează legile locale. Ar putea, de asemenea, să studieze statute, care include Constituția și legile adoptate de legislaturi. În plus, ea ar putea să examineze cauzele și avizele judiciare anterioare. Hotărârile din procesele anterioare pot stabili precedente juridice pe care un avocat le poate folosi pentru a-și susține cazul sau pentru a-l ajuta să-și dezvolte o strategie.

Aptitudini necesare

Cercetătorii legali trebuie să știe cum și unde să găsească informații juridice relevante și relevante. De asemenea, ei au nevoie de tenacitatea și angajamentul necesar pentru a desfășura o cercetare amănunțită, intensivă, care acoperă fiecare aspect al cazului și depășește informațiile de bază. Aptitudinile puternice de computere sunt, de asemenea, necesare, deoarece cercetătorii juridici folosesc uneori ceea ce se numește descoperire electronică. Aceasta include căutarea de e-mail, site-uri web, baze de date și documente stocate electronic, cum ar fi pe un computer.

2016 Informații salariale pentru paralegali și asistenți juridici

Paralegalii și asistenții juridici au obținut un salariu mediu anual de 49.500 de dolari în 2016, potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA. În partea inferioară, paralegalii și asistenții juridici au câștigat un salariu de 25 de percentile de 38.230 dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 63.640 $, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 285.600 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca paralegal și asistenți juridici.