Descrierea postului managerului de evenimente

Manageri de evenimente sunt însărcinați cu executarea cu succes a diferitelor întâlniri, de la nunți, petreceri de naștere și sărbători religioase până la conferințe, gale și prezentări de amploare. Pentru a nu fi copleșiți de detalii, managerii de evenimente trebuie să fie organizatori master, să fie proactivi și trebuie să aibă previziunea de a anticipa și rezolva rapid problemele. De asemenea, ar putea fi util să păstrați un jurnal personal al ceea ce funcționează și ce nu, să învățați din încercările voastre și să valorificați triumfurile voastre.

$config[code] not found

Sarcinile și responsabilitățile

Managerii evenimentelor sunt responsabili pentru fiecare aspect al producerii evenimentelor, de la etapele preplanificate până la post-analiză. Aceasta înseamnă generarea de idei pentru evenimente, găsirea și securizarea locului, planificarea și coordonarea serviciilor de catering, divertisment și ambianță, precum și organizarea transportului, a cazării și a altor spitale de oaspeți. Managerii evenimentului sunt, de asemenea, responsabili pentru gestionarea bugetului, depanarea oricăror probleme care apar, angajarea și supravegherea personalului de asistență, menținerea cunoștințelor despre progresul evenimentului și marketingul și promovarea evenimentelor. Odată ce evenimentele au trecut, managerii sunt adesea obligați să genereze rapoarte și o analiză pentru a ajuta clientul să judece dacă evenimentul a avut succes.

Competențe și educație

Managerii de evenimente trebuie, de obicei, să aibă o diplomă de licență într-un domeniu relevant sau util, cum ar fi ospitalitatea, managementul turismului, afaceri, marketing sau relații publice. Ei ar trebui să aibă o experiență considerabilă; în unele cazuri, experiența ar putea fi un substitut acceptabil pentru educație. În plus, managerii de evenimente trebuie să fie auto-motivați, disciplinați și capabili să lucreze cu o supraveghere minimă. De asemenea, ar trebui să fie organizate, să lucreze bine cu ceilalți, să aibă excelente abilități de comunicare verbală și scrisă, să rămână calm sub presiune, să fie bine în rezolvarea problemelor și multitasking. Managerii de evenimente ar trebui să fie informați și familiarizați cu mediile sociale.

Avansare în carieră

Potențialul de avansare în carieră ca manager de evenimente depinde de angajatorul dvs. În unele cazuri, avansarea ar putea însemna o creștere a responsabilității, o creștere a prestigiului și a bugetului clientului dvs. sau o creștere a amplorii evenimentului. Potrivit Biroului de Statistică a Muncii, avansarea ar putea însemna și intrarea în afaceri pentru tine în calitate de consultant.

Salariu și Outlook

Potrivit BLS, începând cu anul 2012, managerii de evenimente au câștigat un salariu mediu anual de 45.810 dolari. Deși pozițiile din acest domeniu sunt disponibile în fiecare stat din țară, statele care plătesc cele mai mari salarii sunt toate pe Coasta de Est - Districtul Columbia, New York, New Jersey, Massachusetts și Connecticut. Numărul de persoane din această profesie se așteaptă să crească cu 33% până în 2022, de la mai mult de 94 000 la peste 125 000 de lucrători. Posturile de manager de eveniment sunt oferite în cadrul mai multor industrii, printre care promovarea sportului, artele spectacolului, organizațiile politice, organizațiile non-profit și muzeele și alte atracții turistice.