Descrierea postului pentru un asistent de program

Asistenții de program oferă suport administrativ într-o varietate de setări de birouri, adesea legate de programele universitare și nonprofit. Datoriile și cerințele educaționale variază în funcție de nivelul sau tipul de poziție, însă abilitățile organizaționale puternice sunt esențiale indiferent de setarea muncii. Diplomele de licență nu sunt de obicei necesare, dar majoritatea companiilor de angajare caută o educație post-secundară.

$config[code] not found

Sarcinile administrative

Datoriile administrative generale pentru asistenții de program sunt deseori clerice în natură. Ei răspund și transferă apeluri, iau mesaje, controlau documente și păstrau înregistrări. Alte sarcini comune includ planificarea întâlnirilor și pregătirea materialelor necesare; documentarea și distribuirea proceselor-verbale ale ședințelor; și compilarea rapoartelor. Activitatea pe calculator poate implica înregistrarea datelor, crearea de diagrame și actualizarea site-urilor web.

Suport pentru programe

Programul de asistență pentru programe include colectarea de informații de la membrii echipei de program, abordarea întrebărilor din partea clienților și a părților interesate, raportarea sau investigarea preocupărilor și realizarea cercetării. Asistenții de programe țin, de asemenea, planurile de programe actualizate, permițând managerilor de programe să obțină o imagine clară asupra stării actuale. Obligațiile suplimentare pot include evenimente de programare a programelor și pregătirea materialelor corespunzătoare. Asistenții de programe dezvoltă, de asemenea, metode de coordonare și gestionare a datelor și rapoartelor.

calificări

Competențele puternice de comunicare scrisă și verbală sunt o necesitate, deoarece asistenții de program reprezintă o legătură esențială în lanțul de comunicări între managerii de programe, membrii echipei, clienții și alți actori implicați. Asistenții trebuie, de asemenea, să aplice cu succes abilități active de ascultare.Experiența cu aplicațiile de procesare de text și de foi de calcul pregătește asistenții programelor să învețe baze de date specifice programelor și alte instrumente de tehnologie a informației unice pentru fiecare organizație.

Educație și perspective

Nu toți asistenții pentru programe au nevoie de diplome, dar, de regulă, este nevoie de o educație post-secundară. Formarea la locul de muncă este obișnuită. Biroul de Statistică a Muncii din SUA clasifică asistenții de program ca secretari și asistenți administrativi și raportează un salariu anual mediu în 2012 de 35.330 USD. Creșterea anticipată a locurilor de muncă din 2012 până în 2022 este de 12%.