Descrierea postului pentru un supervizor de marketing

Supervizorii de marketing supraveghează departamentul care gestionează promoțiile pentru o companie. Mai exact, ei creează strategii și promovează branduri, care lucrează cu departamentele de publicitate, vânzări și grafică pentru a genera interes pentru produsele și serviciile companiilor lor. Supraveghetorii de marketing lucrează practic în fiecare industrie, de la comerțul cu amănuntul la alimente și producție. Ei dețin locuri de muncă importante și adesea pline de bani.

$config[code] not found

Elementele de bază

Supraveghetorii de marketing conduc un întreg departament de muncitori similari. Asta inseamna ca de cele mai multe ori trebuie sa intervieveze si sa angajeze personal, precum si sa efectueze revizuiri de performanta, pe langa sarcinile de promovare a companiei. Ei analizează tendințele și țin cont de concurență, precum și urmăresc identificarea de noi piețe pentru produsele proprii. Pe lângă aceasta, aceștia dezvoltă oferte speciale (cum ar fi cumpărați un articol și obțineți un alt serviciu gratuit) și reduceri, folosind grafice și expresii atrăgătoare pentru a ajuta la crearea interesului. Pentru a fi cu adevărat eficiente, supervizorii de marketing trebuie să aibă o înțelegere fermă a misiunii companiei lor.

Aptitudini

Supervizorii de marketing trebuie să fie foarte motivați, creativi și capabili să comunice eficient. Aceștia ar trebui să dețină abilități de conducere remarcabile și încredere, să-și îndrume personalul cu pasiune și energie. Ei au, de asemenea, nevoie de un ochi pentru design, împreună cu o cunoaștere a ceea ce este la modă. Cel mai important, supraveghetorii de marketing trebuie să fie rezilienți cu o etică solidă a muncii. Cei mai mulți au, de asemenea, nevoie de abilități puternice de computere, deoarece site-urile web, e-mail și alte medii electronice au devenit o mare parte din promoțiile companiei.

fundal

Practic, fiecare industrie solicită supraveghetorilor săi de marketing să dețină o diplomă de licență în marketing. Unii sunt obligați să aibă un masterat. Alte domenii de studiu pentru supervizorii aspiranți de marketing includ publicitate, comunicare, afaceri, management, design grafic și relații publice. Cei mai mulți trebuie, de asemenea, să-și petreacă timpul ca membri ai departamentului de marketing - sau departamente de publicitate sau de vânzări - înainte de a fi promovați într-o poziție de supraveghere.

Perspective

Deoarece aproape toate companiile au nevoie de oameni creativi care să-și promoveze produsele și serviciile, oportunitățile pentru supervizorii de marketing ar trebui să fie abundente pentru anii următori. În ceea ce privește următorul deceniu, Biroul de Statistică al Muncii din SUA a estimat că locurile de muncă pentru liderii de marketing vor crește probabil cu 12% până în 2018.

câștig

Salariile pentru supervizorii de marketing pot fi printre cele mai înalte din țară. Depinde mult de industria supervizorului, de experiența și, bineînțeles, de succes. Potrivit BLS, liderii de marketing au câștigat un salariu mediu anual de peste 108.500 de dolari pe an în mai 2008. Unele, a raportat BLS, a câștigat aproape 128.000 de dolari pe an.