Coafor Descrierea postului de ucenic

Coaforii oferă clienților tratamente pentru păr și scalp, potrivit Hair-And-Beauty-Salon-Software.com. Ucenicii din acest domeniu competitiv câștigă experiență practică în îndeplinirea acestor sarcini, în conformitate cu obiectivele și pregătirea pentru succesul ocupării forței de muncă. Ocuparea lucrătorilor cu aspect personal, cum ar fi coaforii, se estimează că va crește cu 20% până în 2018, potrivit Departamentului de Statistică al Muncii al Departamentului pentru Muncă al SUA. Salariul mediu pentru ucenicii de coafor în 2010 a variat de la 21.000 $ la 31.000 $ în mai multe orașe, după cum a raportat SalaryExpert.com.

$config[code] not found

Începuturi

Un ucenic de coafură îndeplinește în mod obișnuit sarcini de rutină în etapele inițiale ale muncii sale, care ar putea include ajutorarea profesioniștilor de coafare sau a managerilor de saloane de înfrumusețare cu pregătirea clienților și aplicarea și eliminarea tratamentelor simple de coafură.Ucenicii ajută, de asemenea, coaforii cu samponarea, precum și sterilizarea și întreținerea echipamentului. Pe măsură ce câștigă mai multă experiență, pot îndeplini sarcini mai complicate.

Alte îndatoriri

Ucenicii din ultima etapă a uceniciei lor pot să taie și să schițeze părul cu ajutorul mașinilor de ras, tunsoarelor și foarfecelor. Aceștia au, de asemenea, păr de sampon și de stare, păr permanent de păr, păr de înălbitor, păr de vopsea sau păr tare și stil de păr, folosind fier de îndreptat, perii, piepteni și alte echipamente. Acești profesioniști pot chiar să se bărbiereze și să tundă barba și mustața. În plus, pot curăța, ajusta, tăia și curba peruci și păr.

Acești profesioniști trebuie să fie capabili să vândă produse cu amănuntul, să recomande produse și tratamente după evaluarea stării de păr a pacientului, să schițeze cardurile clientului, să comande consumabile și să-și curățească saloanele și echipamentele. De asemenea, acestea ar trebui, de asemenea, să poată opera un registru de numerar și un computer și să efectueze alte sarcini de recepție, printre care se numără și telefoanele și programele de întâlniri.

Alte aptitudini

Profesorii de coafură trebuie să aibă abilități puternice de comunicare verbală, deoarece aceștia sunt responsabili pentru clienții de salut, vorbind cu clienții despre subiecte de interes general și sfătind clienții despre forma lor de păr. Deoarece lucrează adesea cu membrii publicului, trebuie să se prezinte bine. Aceasta include o sănătate bună fără alergii la piele și o personalitate plăcută.

Acești profesioniști ar trebui, de asemenea, să poată lucra bine sub presiune, să aibă răbdare, să fie creativi, să fie foarte orientați spre detaliu și să aibă o bună coordonare a mâinilor-ochi. În plus, un ucenic ar trebui să fie dispus să urmeze instrucțiunile și să ia direcția de la un supraveghetor. Acestea trebuie să fie organizate și să aibă bune abilități de rezolvare a problemelor.

Mediu inconjurator

Profesorii de coafură pot găsi oportunități de experiență în saloanele de înfrumusețare care servesc femeilor, bărbaților sau ambelor sexe. Ei pot lucra în spa-uri de sănătate, frizerii, hoteluri, cluburi private, unități de sănătate, centre de sănătate sau saloane de coafură. Ei trebuie să fie dispuși și capabili să-și petreacă cea mai mare parte a zilei pe picioarele lor. Aceștia trebuie, de asemenea, să poată lucra schimbări elastice care să permită orele de lucru ale salonului, care ar putea include serile și weekend-urile.

Educaţie

Un ucenic de coafură trebuie să aibă, de obicei, o diplomă de liceu sau o GED. Elevii pot alege să finalizeze programe de ucenicie pentru coafura care durează, de regulă, de la doi la trei ani sau pot finaliza un program de coafură la școală profesională combinat cu formare la locul de muncă, potrivit ApprenticeSearch.com.

După absolvirea unui program de formare aprobat de stat, acești profesioniști trebuie să ia un examen de licențiere de stat pentru a fi autorizați. De asemenea, aceștia ar trebui să participe la seminarii și sesiuni de formare pentru a rămâne la curent cu noile tehnologii, produse, tendințe și tendințe de modă pe măsură ce cresc în domeniu.