Descrierea postului pentru un auditor de inventar

Auditorii pentru inventar lucrează pentru companiile mari de distribuție și firmele independente de audit pentru inventar. Datoriile lor includ numărarea fizică a articolelor și potrivirea numărului fizic cu inventarul computerului. Auditorii mențin, de asemenea, exactitatea datelor computerizate pentru grupurile de planificare și prognoză. Poziția auditorului raportează supraveghetorului de audit. Biroul de Statistică a Muncii din S.U.A. nu efectuează separat auditul inventarului. Începând cu anul 2013, salariile medii anuale ale grefierilor de bursă și ale grefierilor de transport și de recepție, care îndeplinesc sarcini similare, au fost de 24.940 USD și, respectiv, 31.060 USD.

$config[code] not found

Rolul principal al poziției

O prioritate a inventarului 1 este să se asigure că datele din sistemul informatic al companiei sunt corecte. Auditorul realizează acest lucru prin diverse mijloace, inclusiv numărarea, introducerea datelor și reconcilierea. Datele de inventar se păstrează exacte prin ajustarea inventarului de calculatoare, indiferent de numărul fizic. Acest lucru se face zilnic, astfel încât datele din sistem reflectă ceea ce se află fizic pe raft. Departamentele de achiziție, planificare și prognoză se bazează în mare măsură pe acuratețea datelor de inventar din sistemul informatic.

Principalele atribuții și responsabilități

Poziția auditorului este responsabilă pentru numărarea tuturor inventarelor fizice, generarea rapoartelor de audit ale departamentelor, concilierea datelor computerizate cu constatările fizice efectuate și raportarea erorilor constatate. Poziția lucrează cu fiecare departament pentru a sugera modalități de reducere a erorilor în precizia stocurilor. Auditorul de inventar efectuează, de asemenea, audituri de inventariere a documentelor și introducerea datelor la docul de recepție, în fiecare zonă de transfer a departamentului și în oricare dintre zonele de ieșire, cum ar fi transportul sau deplasarea.

Alte îndatoriri și responsabilități

Auditorul de inventar asistă cu sarcini generale în magazin și în departamentele din cadrul magazinului. Ea analizează rapoartele de vânzări zilnice și rapoartele negative privind inventarul pentru a găsi discrepanțe în date. Ea petrece timp interacționând cu personalul din fiecare departament pentru a afla despre orice probleme care s-au produs sau probleme care nu au fost rezolvate. Auditorul comunică, de asemenea, în mod regulat, cu antrepozite în afara amplasamentului și contabilitate corporativă.

Calificări minime

Poziția de obicei necesită abilități excelente de comunicare, atât pe cale orală cât și scrisă, și experiență în numărarea inventarului. Persoana trebuie să aibă experiență anterioară cu software-ul Microsoft, inclusiv Excel, Word și Outlook, precum și experiența cu software-ul de management al vânzării cu amănuntul. Angajatorii necesită, de obicei, o diplomă de liceu sau echivalentul, dar nu este necesar un grad de colegiu.

Abilități și abilități

Persoana trebuie să fie un jucător de echipă, să lucreze bine nesupravegheată și să fie auto-motivată. Auditorul trebuie să aibă capacitatea de a rămâne în picioare timp de patru ore, să se poată îndoi și să se aplece și să utilizeze scări de siguranță. Această poziție necesită ca persoana să fie flexibilă cu programele de lucru și să călătorească atunci când este necesar.