Descrierea postului de lucru

Ori de câte ori o clădire sau un șantier de construcție este activă, există, de obicei, un robust acolo pentru a efectua o mare varietate de sarcini. Acești lucrători servesc ca agenți de utilitate din lumea construcțiilor, făcând ceea ce trebuie făcut atunci când este chemat. Ele pot fi găsite pe șantierele grele de construcție, renovări ale clădirilor, proiecte de inginerie civilă și oriunde altundeva șantierele de construcții au nevoie de muncitori pentru a ajuta.

$config[code] not found

Atribuțiile

Roustabouts, denumiți în general muncitori în construcții, efectuează o mare varietate de sarcini pe șantierele de construcții și pe proiectele de construcție. Ele îndeplinesc deseori sarcini care necesită forță fizică, cum ar fi transportul de obiecte grele, deplasarea echipamentului, amenajarea schelei și îndepărtarea materialelor uzate. Aceștia pot fi însărcinați să încarce sau să descarce camioane, să monitorizeze pompele, să îndepărteze resturile sau să folosească utilaje. Uneori pot fi chemați să îndeplinească sarcini care implică abilități comerciale specifice, cum ar fi construirea unui zid de cărămidă, în timp ce altele nu necesită instruire sau experiență formală, cum ar fi podelele de curățare.

Educatie si antrenament

Mulți lucrători în construcții nu au educație și formare formală, în timp ce alții pot dobândi abilități de angajare prin programe de ucenicie. Educația la locul de muncă este de obicei una dintre principalele modalități prin care acești lucrători își învață comerțul. Prin angajarea cu un antreprenor, ei ajută alți lucrători, învățând pe măsură ce își desfășoară misiunea. De exemplu, un nou muncitor ar putea să înceapă să facă sarcini minore, cum ar fi colectarea gunoiului sau curățarea, dar cu timpul va putea fi învățat cum să folosească echipamente grele, cum să construiască ziduri de piatră sau să îndeplinească alte sarcini asociate proiectelor de construcții.

Mediu de lucru

Roustabouts sunt, de obicei, necesare pentru a face o muncă fizică exigentă, de obicei într-un mediu în aer liber. Ele pot fi expuse la substanțe chimice nocive, fum și medii care necesită respectarea protocoalelor de siguranță. Acești lucrători se confruntă cu una dintre cele mai mari rate de leziuni și boli nefatale, iar preocupările legate de siguranță reprezintă o prioritate de vârf la locul de muncă. Cei mai mulți muncitori au lucrat într-o săptămână standard de 40 de ore de lucru, cu ocazia unor activități de seară ocazionale, mai ales de lucrători pe șosele sau de construcții de drumuri.

Locuri de muncă și salariu

Biroul de Statistică a Muncii estimează că în 2008 s-au înregistrat aproximativ 1,2 milioane de locuri de muncă în domeniul construcțiilor. Creșterea locurilor de muncă în acest domeniu este așteptată să fie mult mai rapidă decât media în perioada 2008-2018, dar se așteaptă o concurență pentru aceste poziții. Salariul mediu median pentru acești lucrători în 2008 a fost de aproximativ 13,87 dolari pe oră. Primele 10% au câștigat aproape 26 de dolari pe oră, în timp ce cele mai mici 10% au câștigat mai puțin de 8,67 USD pe oră.

Aptitudini

În general, lucrătorii trebuie să aibă un grad ridicat de dexteritate manuală, forță fizică, echilibru și coordonare manuală. Abilitatea de a efectua măsurători și de a rezolva repede problemele aritmetice poate fi, de asemenea, necesară. Mulți pasageri au nevoie de experiență cu echipament greu și pot fi obligați să conducă o mașină sau un camion.