Care sunt îndatoririle unui avocat civil?

Când sunteți acuzat de o infracțiune, numiți un avocat penale. Când sunteți dat în judecată sau doriți să dați în judecată pe cineva, sunați la un avocat civil. În litigiile non-penale, avocații civili servesc aceleași funcții ca și procurorii și avocații apărării. Într-un caz de vătămare corporală, de exemplu, avocatul reclamantului încearcă să demonstreze că inculpatul a provocat vătămarea și ar trebui să plătească daune. Avocatul apărător încearcă să dovedească contrariul.

$config[code] not found

Descrierea postului de avocat civil

Odată ce un reclamant sau un inculpat angajează un avocat civil, acel avocat preia litigiul. Deși trebuie să-și amâne clientul în legătură cu întrebări cum ar fi acceptarea unei oferte de decontare, avocatul are sarcina de a îndeplini sarcinile aspre, cum ar fi:

  • Intervievați pe toți cei implicați pentru a construi cazul.
  • Luați depoziții de la martori.
  • Comunicați cu avocații celeilalte părți și cu instanța.
  • Deplasați mișcările, materialele și alte documente, după cum este necesar.
  • Servește cererile de descoperire de la cealaltă parte, în care solicitați informații specifice. Într-un caz de divorț, descoperirea implică faptul că soții își enumeră resursele financiare și activele.
  • Închiriați martori experți.
  • Să negociezi o înțelegere cu avocații celeilalte părți.
  • Prezentați cazul în fața unui juriu sau a unui judecător.

Avocatul educației civile

Cerințele de educație a avocaților civili arata la fel ca educația pentru un avocat criminal. Trebuie să absolvi o școală de drept acreditată cu un doctor Juris, abreviat ca diplomă de doctorat. Pentru a intra în școala de drept, aveți de obicei nevoie de cel puțin o diplomă de licență.

Deși studenții aspiranți se pot referi la ei înșiși ca pre-lege, nu există nici o pre-lege importantă, la momentul scrierii. Este o mentalitate că iei cursuri cu un ochi spre a intra în școala de drept după ce ai terminat licența sau imediat după aceea. Programele populare de pre-lege includ științe politice, economie, administrarea afacerilor, istorie, engleză și retorică. De asemenea, sunt acceptabile și alte specializări, deoarece școlile de drept le recrutează pe elevi din diferite domenii academice.

Odată ce ați absolvit, faceți examenul de admitere la școala de drept (LSAT). Aproape toate școlile, în special dacă sunt acreditate, necesită un scor bun LSAT, împreună cu un GPA mare. Veți avea nevoie, de asemenea, scrisori de recomandare de la doi sau trei profesori de facultate.

În timp ce majoritatea cursurilor de lege vor fi aceleași ca și alte tipuri de avocați, veți avea ocazia să luați cursuri de specialitate care să se potrivească intereselor dvs. Legea civilă acoperă o varietate de domenii, astfel încât curriculum-ul dvs. poate să nu se potrivească cu cel al altor avocați civili. Bara dvs. de stat vă poate ajuta să găsiți un mentor care vă poate oferi sfaturi despre carieră și curs.

După absolvire, va trebui să treceți examenul de licențiere pentru a deveni membru al baroului de stat, astfel încât să fiți autorizat să exersați legea.

Salarii și beneficii

La momentul scrierii, gama salariilor pentru avocații civili este de 46.390 dolari, până la 164.064 dolari, cu o salariu medie de 81.115 dolari. Beneficiile pot crește considerabil această sumă. Bonusurile se ridică de la 491 dolari la 30.050 USD, în timp ce partajarea profitului variază de la nimic la 48.298 dolari. Avocații care dețin propriile practici câștigă, de obicei, mai puțin decât cei care lucrează pentru firme mari de avocatură sau ca avocați în afaceri.

Specializări pentru avocați civili

Dreptul civil acoperă o gamă largă de subiecte:

  • Dreptul imobiliar.
  • Legea proprietarului / locatarului.
  • Legea privind vătămarea corporală.
  • Torturi toxice, care implică litigii legate de expunerea la azbest și alte substanțe periculoase.
  • Avocații divorțului.
  • Drepturile pentru drepturile omului.
  • Lege contractuala.

Majoritatea avocaților civili se specializează într-un singur domeniu sau în câteva domenii conexe.

Unele întreprinderi consideră că este mai ieftin să-și înființeze sau să-și extindă personalul juridic intern, decât să plătească un avocat în afara comisiei. Avocații civili pot găsi locuri de muncă în bănci, asigurători și furnizori de servicii medicale, printre alte întreprinderi.

Tendințe de creștere a locurilor de muncă

Proiecțiile guvernamentale pentru creșterea în domeniul juridic reprezintă un sac mixt. În plus, cererea de avocați este proiectată să crească constant până în anul 2026. Cu toate acestea, școlile de drept absolvesc mai mulți elevi decât există locuri de muncă disponibile, astfel încât concurența sporită pentru locuri de muncă funcționează împotriva nevoii de avocați. De asemenea, clienții devin mai conștienți de costuri și pot insista la rate mai mici decât în ​​trecut.