Descrierea postului pentru un coordonator ISO

ISO, Organizația Internațională pentru Standarde, este dedicată creării de standarde pentru produsele internaționale și a proiectelor de inginerie, precum și pentru creșterea comerțului internațional prin reducerea temerilor legate de produsele defecte. Companiile care doresc clienților săi să știe că au produse de calitate vor angaja coordonatori ISO pentru a se asigura că aceștia respectă pe deplin.

Asigurarea controlului calității

Coordonatorul ISO se asigură că produsele create de un client respectă standardele ISO și îndeplinesc, de asemenea, așteptările clienților. Ea trebuie să examineze procesele companiei pentru a determina dacă respectă standardele ISO. De asemenea, se asigură că toate documentele necesare sunt completate. Când ISO este lansat de noi standarde, coordonatorul ISO stabilește programe de instruire menite să actualizeze abilitățile angajaților.

$config[code] not found

Condiții de muncă variabile

Întrucât aproape orice companie interesată de export poate angaja un coordonator ISO, condițiile de muncă pot varia. La unele companii, coordonatorul ISO poate fi expus condițiilor de producție, cum ar fi căldură, zgomote puternice, substanțe chimice, utilaje periculoase și alte pericole. Totuși, de obicei, își petrece cea mai mare parte a timpului în birouri curate și confortabile.

Gradul și experiența

Cerințele educaționale pentru un coordonator ISO sunt o diplomă de licență în inginerie, statistică sau de afaceri. Ei trebuie să demonstreze cunoștințele anterioare privind lucrul cu ISO. Acești coordonatori sunt consultanți, deci trebuie să aibă abilități bune de comunicare pentru a explica clienților standardele ISO.

Mai încet decât media Outlook

Necesitatea unor inspectori de control al calității este de așteptat să crească cu doar 6% până în 2022, potrivit Biroului Statistic al Muncii. Deși industria prelucrătoare globală se află în declin în Statele Unite, există încă o cerere de control al calității în industria de echipamente farmaceutice și echipamente medicale în creștere, potrivit BLS.

câștig

Deși salariul mediu anual pentru un inspector de control al calității a fost de 34.460 de dolari în 2012, conform BLS, cunoștințele de specialitate și experiența unui coordonator ISO îi câștigă un venit mai mare. Potrivit site-ului de locuri de muncă Simply Hired, un coordonator din Chicago în 2014 a câștigat 58.000 de dolari. Unul din orașul New York ar fi câștigat o medie de 62.000 de dolari, iar unul din Orlando, Florida, ar fi câștigat 47.000 de dolari.