Descrierea postului unui tehnician de comutare

Pentru a comunica și a răspândi informații, societatea se bazează în mare măsură pe rețelele de telecomunicații. Cu toate acestea, această tehnologie de telecomunicații este inutilă fără echipamentul corespunzător. Instalarea și repararea echipamentelor de telecomunicații sunt tehnicieni bine instruiți, care instalează echipamente ori de câte ori este necesar și efectuează apeluri regulate de service pentru a verifica problemele.

Funcţie

Tehnicienii de comutare instalează echipamente care sunt utilizate pentru a opera o varietate de echipamente și dispozitive asociate cu comutarea telefonică. Comutarea telefonică este actul de conectare a apelurilor între doi operatori de telefonie diferit. Acești tehnicieni sunt, de asemenea, responsabili pentru modernizarea echipamentelor. Acești tehnicieni trebuie, de obicei, să instaleze, să întrețină și să repare echipamentele fără a interfera cu activitățile clienților, potrivit Finezi Inc. Acestea trebuie să testeze echipamentul pentru a se asigura că echipamentul funcționează corect. Logurile zilnice trebuie să fie scrise astfel încât tehnicienii să poată raporta conducerii superioare. De asemenea, tehnicianul de comutare trebuie să țină evidența echipamentului de inventar și să raporteze când echipamentul trebuie să fie stocat.

$config[code] not found

Condiții

Întrebați tehnicienii uneori lucrează la înălțimi, ceea ce le pune în pericol căderea. De asemenea, lucrează cu echipamente electrice, care le pot expune la șocuri electrice. Potrivit Biroului Statistic al Muncii, rata prejudiciului pentru tehnicienii de schimb și alți lucrători în domeniul telecomunicațiilor este mai mare decât media. Această poziție necesită ca tehnicianul să se pună în poziții inconfortabile, cum ar fi înclinarea și înclinarea, uneori pentru o perioadă lungă de timp.

Aptitudini

Educația minimă necesară unui tehnician de comutare este o diplomă asociată într-un domeniu tehnic, potrivit Finezi Inc. În unele cazuri, tehnicianul de comutare este de așteptat să aibă experiență anterioară de lucru cu echipamentul de comutare, în conformitate cu PDS Tech. Întrerupătorii tehnicieni trebuie să aibă o aptitudine mecanică bună și să poată analiza și remedia problemele care apar cu echipamentul pe care tehnicianul îl întreține. Tehnicianul de comutare trebuie să aibă, de asemenea, abilități bune de comunicare interpersonală și de comunicare pentru a explica conducerii superioare și clienților ce a făcut cu echipamentul. De asemenea, tehnicianul comutator trebuie să ia instrucțiuni de la client cu privire la locul în care va fi instalat echipamentul de comutare. De asemenea, acești tehnicieni ar trebui să poată lucra singuri fără supraveghere. Unii tehnicieni de comutare trebuie să upgradeze software-ul computerului, deci trebuie să aibă niște aptitudini de calculator.

perspectivă

Necesitatea instalatorilor de radiocomunicații și telecomunicații, cum ar fi tehnicienii de comutare, nu se așteaptă să crească deloc în perioada 2008-2018, potrivit Biroului Statistic al Muncii. Lipsa creșterii în această industrie se datorează avansurilor tehnologice care reduc cantitatea de întreținere care trebuie făcută.

Salariu

Câștigurile medii anuale pentru tehnicienii de schimb au fost în anul 2009 de 55.560 USD. Cele mai mari 10% au câștigat mai mult de 71.650 $, în timp ce cele mai mici 10% au câștigat mai puțin de 31.430 $.