Descrierea postului unui director de țară

Anonim

Educaţie

Este necesar un grad avansat pentru a lucra în calitate de director de țară. Aceasta include o diplomă de masterat sau un grad postuniversitar. O calificare în cadrul unui curs de management este un avantaj suplimentar. De asemenea, ea trebuie să aibă o experiență de gestionare anterioară într-o organizație mare.

Responsabilități și Îndatoriri

Directorul de țară va fi responsabil de supravegherea programelor și a proiectelor. De asemenea, va trebui să gestioneze și să supravegheze o echipă de angajați. Asistă la screening-ul și angajarea de personal nou. El va oferi formarea angajaților și va dezvolta programe de formare pentru personal. De asemenea, el dezvoltă planul strategic și asigură că planurile operaționale și planurile strategice ale organizației sunt îndeplinite. Managerul este responsabil pentru gestionarea tuturor resurselor organizației din țară. El raportează în fața superiorii săi și poate fi obligat să pregătească rapoartele la mijlocul anului și sfârșitul anului privind progresele înregistrate.

$config[code] not found

Abilitati tehnice

Ar trebui să aibă abilități informatice. Cunoașterea programelor Microsoft Office precum Ms Word, Access, Excel și PowerPoint va fi un plus. El / ar trebui să aibă abilități critice pentru a analiza și interpreta datele contabile de bază și să aibă abilități de bază în pregătirea bugetului. El ar trebui să poată avea abilități de contractare și de achiziții publice și abilități de negociere.

Calitățile dorite

imaginea de comunicare a lui Louise McGilviray de la Fotolia.com

Un director de țară ar trebui să aibă bune abilități diplomatice și interpersonale. Ar trebui să aibă bune abilități de comunicare, scrisă și orală și ar trebui să poată coordona echipele și să devină un auto-starter. Ar trebui să aibă bune abilități de conducere și de administrare și o experiență relevantă în domeniul în care dorește să lucreze. Directorul de țară ar trebui să își reunească și să mențină o bună relație de lucru cu alte părți interesate din industrie și din țară. Ar trebui să aibă o bună judecată și abilități de luare a deciziilor.

Compensare

Începând cu luna iunie 2010, salariul mediu pentru directorii de țări este de 122.000 de dolari pe an. Salariile variază în funcție de locație, nivel de experiență, educație și companie.