Descrierea postului unui proprietar de salon de coafură

Proprietarii salonului de păr sunt proprietarii de afaceri profesionale de îngrijire a părului. De obicei, ei ajung la propriul salon prin deschiderea unui salon de franciză, cumpărarea unui salon stabilit de la un alt proprietar care se retrage din industrie sau deschizând un nou magazin propriu independent. În toate scenariile de afaceri, proprietarii salonului de coafură sunt responsabili pentru operațiunile salonului, asigurând respectarea standardelor de coafare și furnizarea de servicii într-un mod prietenos și profitabil.

$config[code] not found

Responsabilitățile salonului proprietarului

Mulți proprietari de salon continuă să coafnească chiar și cu responsabilitățile salonului. În esență, proprietarii salonului au două locuri de muncă - proprietar de afaceri și coafur. Ele tind atât la aspectele de afaceri, cât și la cele de frumusețe ale salonului. Servirea clienților, revizuirea standardelor de servicii, stabilirea produselor pentru vânzarea cu amănuntul, urmărirea și soluționarea plângerilor clienților, generarea de noi afaceri, angajarea personalului, conducerea și dirijarea saloanelor și gestionarea finanțelor sunt doar câteva dintre responsabilitățile multor proprietari de salon de coafură.

Mediu de lucru

Proprietarii de salon de coafură nu respectă programul de 40 de ore lucrătoare. Sunt de obicei primii care ajung dimineața și ultimul care pleacă noaptea. Orele sunt lungi și includ seri și weekend-uri. Atmosfera este în general plăcută, curată și confortabilă. Locul de muncă poate fi impozit fizic; proprietarii de salon sunt în picioare pentru cea mai mare parte a zilei de lucru. De asemenea, ele sunt expuse în mod regulat la substanțe chimice pentru păr, care pot cauza amețeli temporare, iritarea pielii sau deteriorarea ireversibilă a îmbrăcăminții.

Școala de Cosmetologie

Toate statele și Districtul Columbia au nevoie de o licență pentru practicanții serviciilor de cosmetologie, inclusiv proprietari de salon de coafură, barberi, cosmetologi și alți lucrători cu aspect personal. Pentru a vă califica pentru o licență, este necesară absolvirea unei școli de frizerie sau cosmetologie cu licență de stat. De asemenea, proprietarii salonului de coafură ar trebui să aibă cel puțin o diplomă de liceu sau o GED. Experiența colegilor și cursurile aferente sunt utile pentru aspectele de afaceri ale proprietății salonului de coafură. De asemenea, proprietarii salonului de coafură pot beneficia de cursuri sau instruire în vânzări, marketing și managementul relațiilor cu clienții.

Abilități și talente profesionale

Proprietarii de salon de coafură reușesc să-și îmbogățească strălucirea în afaceri cu cunoștințele lor avansate în domeniul tendințelor în domeniul frumuseții și părului și al tehnicilor de coafare. Ei se prezintă bine, păstrează un aspect personal curat și mențin o zonă de lucru curată și confortabilă. Abilitățile interpersonale și capacitatea de a stabili relații și de a se conecta cu oamenii joacă un rol important în succesul carierei unui salon de lungă durată.

câștig

Mulți factori, cum ar fi dimensiunea și locația salonului, modelul de proprietate al salonului, starea economiei și obiceiurile de înclinare ale clienților pot afecta în mod dramatic venitul total al proprietarilor salonului de coafură. Potrivit Comisiei Naționale de Acreditare pentru Arte și Științe Cosmetologice (NACCAS) și Departamentului Muncii din S.U.A., în general, profesioniștii salonului pot obține un salariu anual de până la 50.000 USD.