Descrierea postului Salon Manager

Managerii buni joacă un rol crucial în succesul unui salon de coafură. Rolul managerului de salon include gestionarea părții de afaceri a salonului, angajarea angajaților și colaborarea cu clienții. Managerii au nevoie de excelente abilități interpersonale, abilități de afaceri de bază și capacitatea de a se adapta la circumstanțele în schimbare.

Coordonatorul salonului de coafură include recrutarea, intervievarea și angajarea stilistului. Managerii trebuie să dețină o înțelegere aprofundată a nevoilor clienților înainte de a efectua o căutare pentru un nou stilist. Pe lângă evaluarea aptitudinilor stilistilor potențiali, managerii de salon își evaluează capacitatea de a atrage și de a-și păstra clienții.

Managerii salonului servesc ca mentori stilistului și oferă îndrumări și asistență atunci când angajații au nevoie de ajutor cu tratamente sau coafuri sau întâmpină probleme cu clienții. Managerul poate fi invitat să medieze disputele între stilisti sau să atenueze clienții răniți. De asemenea, managerii disciplinează și alimentează personalul de pompier atunci când este necesar.

Managerii stabilesc standardele de îngrijire a clienților și îi comunică personalului. Ei decid cum sunt întâmpinați clienții și ce atingeri sunt adăugate pentru a face vizita mai plăcută, cum ar fi cafea sau ceai gratuit, scaune confortabile pentru șampoane sau produse gratuite pentru îngrijirea părului.

Managerii în saloane pot avea câțiva clienți individuali sau pot servi exclusiv în calitate de supraveghetor. În plus față de comandarea consumabilelor și gestionarea salarizării, managerii lucrează cu vânzătorii, se asigură că licențele sunt actualizate, aleg produsele pentru îngrijirea părului și că supraveghează procesul de rezervare a numelui.

Un manager de succes, de asemenea, înțelege importanța marketingului. Ca parte a inițiativei de marketing a salonului, managerul poate organiza vânzări, promoții și evenimente; actualizați în mod regulat site-ul web; coordonează posturile de publicitate și de social media; și oferă stimulente pentru stilistii care aduc noi afaceri. Managerul poate lucra cu proprietarul salonului pentru a stabili obiectivele de venituri și pentru a reduce costurile.

Managerii trebuie, de asemenea, să țină pasul cu noile tendințe în domeniul îngrijirii părului și a stilurilor și să răspundă cerințelor în schimbare ale pieței prin adăugarea de servicii noi și oferind formare specializată stilistului. Dacă managerii salonului de păr nu se adaptează la schimbări, afacerile lor pot pierde în cele din urmă clienții.

Să lucrezi ca manager de salon nu este o slujbă de la 9 la 5. Managerii trebuie să fie disponibili în timpul seriilor și weekend-urilor atunci când saloanele au tendința să fie ocupate în mod special. Aceștia pot fi, de asemenea, chemați să completeze pentru ocazii absența unor stilisti.

Manageri de salon cei mai eficienți lucrează bine sub presiune, au o natură prietenoasă, posedă excelente abilități organizaționale și de conducere și rămân neschimbate în zilele când aproape totul pare să meargă prost.

Educatie si antrenament

Cerințele educaționale ideale pentru un manager de salon de coafură variază în funcție de salon. Unele saloane pot accepta manageri cu diplome de liceu sau educație echivalentă, în timp ce alții preferă unele clase post-secundare. Mulți, dar nu toți, managerii salonului încep să devină stilisti înainte de a-și asuma treptat mai multă responsabilitate și, în cele din urmă, se transformă într-un rol de conducere.

Salariu și Outlook de locuri de muncă

Plata mediană pentru frizeri, coafori și cosmetologi începând cu anul 2017 a fost de 24.900 de dolari pe an, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. Managerii fac, de obicei, mai mult decât stilisti și pot primi bonusuri sau împărțirea profitului în unele saloane dacă îndeplinesc obiectivele de venituri. Gama salariului managerului de salon de coafură variază în funcție de dimensiunea și locația salonului. Ocuparea coaforilor, cosmetologilor și barbierilor este așteptată să crească cu 13% până în 2026.