PLC Descrierea postului programatorului

Un PLC sau un controler logic programabil este un calculator digital utilizat pentru automatizarea proceselor electromecanice din industria prelucrătoare. Aceste procese se pot referi la mașini pe linii de asamblare sau la corpuri de iluminat. Programatorii PLC ajută firmele să îmbunătățească procedurile de operare.

Sarcini și așteptări

Un programator PLC revizuiește specificațiile tehnice ale unei companii și asigură că echipa de consultanță propune soluții care să răspundă nevoilor clienților. De asemenea, el se asigură că modificările respectă cerințele proiectului.

$config[code] not found

Cerințe academice

Pentru a umple posturile de programator PLC, companiile preferă candidații cu diplomă de licență în inginerie electrică sau o disciplină conexă.

aptitudine

Un programator PLC trebuie să aibă excelente abilități de comunicare scrisă și verbală și capacitatea de a lucra cu o supraveghere minimă.

câștig

Site-ul privind resursele de carieră Într-adevăr raportează că un programator PLC a câștigat un salariu mediu anual de 72.000 de dolari în 2010.

Avansare

Un programator PLC poate să-și promoveze șansele de promovare prin îndeplinirea corespunzătoare a sarcinilor și prin participarea regulată la seminariile din industrie, cum ar fi simpozioanele profesionale sponsorizate de Comitetul pentru Știința Calculatoarelor și Telecomunicațiilor.

Conditii de lucru

Zilele de lucru tipice pentru programatorii PLC încep la ora 8 dimineața și se termină la ora 17:00. Unii profesioniști seniori pot lucra mai mult ore sau pot călători, în funcție de cerințele afacerii.

2016 Informații salariale pentru programatori de calculatoare

Programatorii de calculatoare au câștigat un salariu mediu anual de 79.840 dolari SUA în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. La un nivel scăzut, programatorii de calculatoare au câștigat un salariu de 25 de percentile de 61.100 de dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Salariul 75 pe percentilă este de 103.690 de dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 294.900 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca programatori de calculatoare.