Descrierea postului de capră în curte

Un tip de mașini grele, curse de capră remorci de remorcare pentru semi-camioane de la un loc la altul în jurul valorii de docuri de transport maritim și alte părți ale facilităților companiei de transport. Operatorii de capra de șeptel sunt profesioniștii care conduc aceste mașini.

Funcţie

Operatorii de capra de șepă asigură remorci la mașină, se asigură că sunt atașați în siguranță și apoi deplasează remorca conform indicațiilor. La destinație, operatorul deconectează remorca și apoi trece la următoarea remorcă care trebuie mutată.

$config[code] not found

Caracteristici

Caprele de curte nu sunt operate pe autostrăzi sau pe șosele, ceea ce înseamnă că operatorii călătoresc înainte și înapoi într-o singură locație toată ziua, care poate deveni monoton la sfârșitul unei schimbări. Dar pentru șoferii de camioane care nu doresc să călătorească în condiții nefavorabile sau să fie departe de casă, poziția ar putea fi ideală.

licensure

Majoritatea angajatorilor angajează doar operatori de capră de curte care dețin licențe comerciale de conducere emise de stat. Pentru a obține licența, majoritatea statelor solicită conducătorilor auto să treacă un examen scris și un test demonstrativ de conducere.

Educatie si antrenament

Operatorii de capra de curte frecventează adesea cursuri de formare la școlile profesionale sau la colegii comunitare pentru a se pregăti pentru testul de conducere comercială a conducătorului auto. Angajatorii oferă, de obicei, formare la locul de muncă pentru noi angajați, de asemenea.

Alte cerinte

Majoritatea angajatorilor efectuează verificări de fond asupra solicitanților și nu pot angaja operatori care au istoricul accidentelor de circulație, încălcări în mișcare, conducere sub acuzațiile de influență sau infracțiuni. Unele companii efectuează, de asemenea, teste de droguri la operatorii de capră de curte.

Compensare

Începând cu luna ianuarie 2010, șoferii de capră de curte au câștigat salarii medii anuale de 26.000 de dolari, potrivit Indeed.com.