Procesul electoral pentru un consiliu de administrație

O corporație trebuie să aibă un consiliu de administrație. Diferitele corporații aleg să utilizeze diferite procese pentru aceste alegeri și nu există reguli oficiale prin care să aibă loc aceste alegeri. Cu toate acestea, unele state au legi pe care organizațiile trebuie să le respecte în privința acestui proces.

Proces

Consiliul de administrație este ales de acționari. Frecvent, acest consiliu include unul sau mai mulți acționari înșiși. De obicei, acționarii aleși în consiliul de administrație dețin o parte semnificativă a societății. Buletinele de voturi numesc diferiți candidați pentru funcții precum directorul executiv și directorul financiar. Acestea sunt votate fie de către delegații aleși de acționari, fie direct de către acționari. Aceste alegeri sunt de obicei precedate de o prezentare a fiecărui candidat.

$config[code] not found

Membrii

Puterea consiliului de administrație provine din diferitele domenii de expertiză pe care le aduc la masă. În timp ce o diversitate de talente este de dorit, este important să se păstreze dimensiunea consiliului de gestionat. Experiența este, de obicei, trăsătura principală prin care membrii potențiali ai consiliului sunt judecați, dar multe calități suplimentare cuprind un bun executiv.

responsabilităţi

Selectarea unui consiliu de administrație este un proces important, deoarece îi este încredințată o mare responsabilitate. Este responsabilitatea lor să aprobe statutul societății, să decidă bugetul corporației, să autorizeze vânzarea de acțiuni și să selecteze ofițeri corporativi. Acești bărbați și femei posedă talente considerabile și abilități de conducere și ajută la determinarea direcției generale a companiei.