Descrierea postului de bibliotecar digital

Un bibliotecar digital este un arhivar responsabil pentru selecția, achiziționarea, organizarea, accesibilitatea și conservarea unei biblioteci digitale. O bibliotecă digitală există în multe variante diferite de la biblioteca locală locală la o colecție vastă de înregistrări genealogice. Aceste noi biblioteci digitale permit accesul public la materiale și colecții, care altfel nu sunt disponibile cu clicul mouse-ului sau cu invenția internetului. Bibliotecarul digital supraveghează toate aspectele legate de gestionarea site-ului bibliotecii sau al colecției.

$config[code] not found

Responsabilitatile locului de munca

Responsabilitățile profesionale ale unui bibliotecar digital sunt destul de similare cu cele ale unui bibliotecar tradițional. Ea este responsabilă pentru catalogarea și păstrarea înregistrărilor corecte ale colecției pe care o administrează în numele unei galerii de artă, a unei biblioteci publice sau a altui domeniu. Activitățile zilnice includ planificarea și coordonarea lucrărilor tehnice și gestionarea proiectelor speciale. Ea lucrează îndeaproape cu colegii de echipă, asigurându-se că toate informațiile partajate cu publicul pe web sunt licențiate în mod corespunzător, în special piesele donate sau care sunt împrumutate bibliotecii. Bibliotecarul digital monitorizează, de asemenea, bugetele și cheltuielile de colectare și este în mare măsură responsabil pentru menținerea relațiilor cu toți furnizorii asociați cu biblioteca digitală. În plus, un bibliotecar digital acționează și ca supraveghetor al personalului junior și asistă la angajarea de noi personal.

Posibilități de angajare

Pe măsură ce multe biblioteci și diverse colecții încep să migreze materiale și să pună mai multe informații la dispoziția publicului, nevoia de bibliotecari digitale va continua să crească. Candidații pot consulta biblioteca publică locală, galeria de artă, muzeul sau orice alt institut care păstrează înregistrări și informații în scopul împărtășirii cu publicul larg. Pe lângă bibliotecile tradiționale, multe companii, cum ar fi băncile și firmele de servicii financiare, caută în mod proactiv bibliotecarii digitali pentru a ajuta la arhivarea informațiilor în scopuri istorice. Băncile de locuri de muncă pe Internet pot include posturi pentru arhivari sau bibliotecari digitali.

Cerințe calitative

Departamentul de Cercetare și Dezvoltare a Bibliotecii Digitale din cadrul Universității din California, Berkeley, sugerează că un bibliotecar digital are următoarele cerințe calitative: trebuie să se dezvolte în continuă schimbare, să devină un auto-educator permanent, să rămână deschis la diferite grade de experimentare,, să învețe din experiență și să aibă un sentiment de optimism al potențialului tehnologic.

Cerințe educaționale

Un maestru al științei bibliotecii (MLS) este obligat să lucreze într-o bibliotecă publică sau academică, în conformitate cu Asociația Americană a Bibliotecilor. Un candidat are nevoie de un MLS pentru a lucra pentru o colecție națională sau o bibliotecă legală.

Compensarea medie

Potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA, salariul mediu al unui bibliotecar digital în 2006 a fost de aproximativ 40.730 dolari pe an.