Descrierea postului de inginer de soluții

Un inginer de soluții este un tip specific de inginer de vânzări, găsit aproape exclusiv în industria de hardware și software pentru calculatoare. Ei trebuie să fie experți în tehnologia cu care lucrează și capabili să elaboreze soluții bazate pe tehnologie pentru clienți; ajută să-și vândă soluțiile clienților; implementați soluțiile și, de obicei, furnizați sau supravegheați suportul, odată ce tehnologia este pusă în funcțiune. Aceasta ar putea include orice, de la instalări de rețele de calculatoare până la dezvoltarea de software personalizat.

$config[code] not found

Descrierea postului

În funcție de companie și de rolul specific al inginerului de soluții, puteți lucra fie în vânzări, suport post-vânzare, fie într-o combinație a celor două. Aceasta include desfășurarea apelurilor de descoperire cu un reprezentant de vânzări pentru a răspunde potențialilor clienți; generarea de soluții bazate pe nevoile clienților; și prezentarea soluției la perspectivă. Odată ce vânzările sunt închise, este posibil să supravegheați sau să acordați asistență furnizării soluției clientului și apoi susținerea clientului pe întreaga durată a serviciului - prin telefon, prin computer sau la sediul clientului. Adesea, deplasarea în țară sau în orice altă parte a lumii este o cerință pentru aceste poziții. De lucru lung și la sfârșit de săptămână este, de asemenea, o cerință o mare parte din timp.

Cheia pentru a fi un inginer de soluții de succes este de a înțelege cu atenție tehnologia cu care lucrați - inclusiv proiectarea și punerea în aplicare a acesteia - precum și posibilitatea de a explica tehnologia oamenilor. Ar trebui să fii abil să documentați soluțiile tehnologice în detaliu precis, fiind de asemenea capabil să le rezumați într-o scurtă prezentare de diapozitive.

Un al treilea aspect al succesului unui inginer de soluții este acela de a crea relații cu clienții, de la directori și manageri la nivel C până la personalul de asistență, care de cele mai multe ori vor trebui să cumpere recomandările înainte ca aceste recomandări să poată fi implementate.

Cerințe educaționale

Majoritatea inginerilor de soluții lucrează cu calculatoare, software și tehnologii conexe, astfel încât este adesea necesară o diplomă în domeniul informaticii sau într-un domeniu conex, cum ar fi ingineria electrică. Cu toate acestea, mulți angajatori vor renunța la cerința de grad, dacă ați demonstrat expertiza în domeniul dvs., cum ar fi dezvoltarea de software sau administrarea rețelelor de calculatoare. Pentru unele posturi, instruirea și certificarea de la producători și companii de software precum Cisco sau Microsoft pot fi mai importante decât obținerea unui grad. Tehnologia evoluează în mod constant, astfel încât, indiferent de poziția specifică, menținerea la curent cu cea mai nouă tehnologie este esențială pentru o carieră de succes.

Industrie

Marea majoritate a inginerilor de soluții lucrează în proiectarea sistemelor informatice și în servicii conexe, cum ar fi dezvoltarea de software, implementarea rețelelor și securitatea. În prezent, ocupații similare din alte sectoare de activitate, cum ar fi producția generală, se numesc ingineri de vânzări. Indiferent de titlul postului, inginerii de vânzări bazați pe computere reprezintă în prezent aproximativ 13.500 de locuri de muncă în Statele Unite.

Ani de experiență și salariu

În 2017, Biroul de Statistică al Muncii din SUA a estimat că venitul mediu al inginerilor de soluții și al celor cu titluri similare în industria calculatoarelor a fost de 108.230 USD. Aceasta înseamnă că jumătate dintre acești oameni au făcut mai mult decât această cifră, în timp ce jumătate au făcut mai puțin. Pentru a obține un loc de muncă ca inginer de soluții, majoritatea angajatorilor solicită să aveți cel puțin doi ani de experiență în domeniul dvs.

Deoarece inginerii de soluții sunt adesea plătiți comisioane pentru vânzări în plus față de salariu, cu cât aveți mai multă experiență cu un angajator, cu atât mai mult veți putea câștiga, din cauza achizițiilor în curs de desfășurare de la clienți satisfăcuți. Pentru a vă oferi un indiciu al potențialului de câștig, cei mai buni 10% dintre inginerii de vânzări din toate sectoarele de afaceri au câștigat mai mult de 162.740 de dolari în 2016, potrivit BLS.

Tendința de creștere a locurilor de muncă

Cererea de ingineri de soluții și de alți ingineri de vânzări este de așteptat să crească cu aproximativ 7% în următorii zece ani. BLS anticipează necesitatea ca inginerii implicați în vânzările de software și hardware să rămână foarte puternici, deoarece acesta este un sector care continuă să crească. Cei care se specializează în proiectarea sistemelor informatice și în sistemele conexe ar trebui să aștepte o rată de creștere în aceste poziții de aproximativ 20%. Multe dintre aceste locuri de muncă vor fi prin agenții de vânzări independente, cum ar fi distribuitori cu valoare adăugată, mai degrabă decât de la companiile de producție.