Descrierea postului pentru un supervizor al hotelului

Supraveghetorul hotelului sau supraveghetorul biroului de frontieră supraveghează operațiunile din fața biroului, ajutând la coordonarea sosirilor și plecărilor clienților. În timp ce managerul hotelului se ocupă de cereri de oaspeți mai complicate și de nevoi speciale, supraveghetorul se apropie de oaspeți pentru a se asigura că se bucură de șederea lor și asigură că orice reclamație sau solicitare a clienților este tratată imediat de personalul de la birou frontal, biroul de menaj sau personalul din sala de mese. Supraveghetorul supraveghează, de asemenea, și cu toți ceilalți agenți de service oaspeți, cum ar fi portari și clopote.

$config[code] not found

Datorii generale

Supraveghetorul asistă și supraveghează check-in-ul oaspeților și check-out-ul hotelului.Supraveghetorul se asigură că toți angajații recepției se angajează politicos și atent cu oaspeții care sosesc și pleacă. Își asistă la funcțiile de casierie, inclusiv prin preluarea unor sume mari de bani și gestionarea facturilor pentru grupuri și marile părți.

De asemenea, supervizorul asistă echipa de front-office în efectuarea de rezervări și răspunsuri la apelurile telefonice primite. Alte îndatoriri includ asistența oaspeților cu cereri speciale. Atunci când managerul de birou ia o pauză sau este în afara zilei, supervizorul poate, în general, să-i ajute pe oaspeți ca manager de serviciu.

Servicii pentru oaspeti

Întotdeauna atenți și plini de compasiune față de solicitările clienților și plângerile, supraveghetorul este unul dintre primii oameni - pe lângă managerul de serviciu - să răspundă cererilor clienților. Supraveghetorul urmărește cererile clienților și raportează nevoilor mai complexe - cum ar fi negocierea prețurilor și a camerelor - cu managementul hotelului. De asemenea, supraveghetorul direcționează oaspeții spre zone din hotel și oferă servicii cum ar fi tururi hotel și restaurant și rezervări de rezervare.

calificări

Conform raportului Biroului de Statistică a Muncii 2010-11, lanțurile hoteliere mai mari, aproape întotdeauna necesită o diplomă de licență sau de masterat, de preferință în domeniul ospitalității sau al hotelului, pentru funcții de conducere și supraveghere. Experiența de lucru într-un hotel de cel puțin doi ani impresionează, de asemenea, manageri de angajare, iar experiența anterioară în domeniul supravegherii este un plus.

Abilități dorite

Deoarece un supraveghetor lucrează în fața biroului, un candidat pentru această funcție are nevoie de excelente abilități de calculator și de scriere. Un supraveghetor al hotelului are, de asemenea, nevoie de abilități de ajutor clienți, o atitudine prietenoasă și capacitatea de a rămâne calm și colectat atunci când rezervarea și evenimentele hotelului devin agitate. Cunoașterea orașului orașului este un bonus suplimentar, precum și abilitățile lingvistice străine.

Ore și plătiți

Managerii hotelului, supraveghetorii și personalul de la recepție lucrează ore întregi, inclusiv nopți și weekend-uri. Supraveghetorii pot lucra mai mult de 40 de ore pe săptămână și sunt adesea la dispoziție, dar nu lucrează destul de mult ca managerul, care supraveghează toate operațiunile hoteliere. Potrivit BLS, începând cu luna mai 2008, salariul mediu pentru funcționari de hotel, motel și birouri a fost de 19.480 dolari pe an și 45.800 dolari pentru managerii de cazare.

Outlook de lucru

Raportul BLS 2010-11 arată că ocuparea forței de muncă în industrie va crește mai lent decât media, pe măsură ce industriile se vor schimba pentru a construi hoteluri cu servicii mai limitate și mai puține proprietăți cu servicii complete. Ospitalitatea solicitanților de locuri de muncă se confruntă cu o concurență intensă de la candidații deja instruiți și cu experiență în serviciul de ospitalitate.