Relații publice Descrierea postului & exemplar

Un profesionist în relații publice gestionează marketingul și redactarea și editarea materialelor de presă pentru un client sau o companie. Angajații PR sunt de obicei legăturile dintre companiile lor și difuzarea și presa scrisă. Scopul lor este de a face publicul conștient de noi produse, servicii sau evenimente sau de a actualiza statisticile sau tendințele legate de compania lor. O mare parte din timp, profesioniștii în relațiile cu publicul larg acționează în calitate de purtători de cuvânt al companiei când sunt chestionați de jurnaliști.

$config[code] not found

Elementele de bază

Profesioniștii din domeniul relațiilor publice trebuie să poată lua informații cu privire la compania lor și să comunice eficient mass-media, cu scopul de a evidenția punctele forte ale companiei și de a ajunge la o audiență largă. De asemenea, aceștia ar putea să-i sfătuiască pe clienți cu privire la cantitatea de informații pe care să le divulge mass-media, precum și să emită acreditări și alte pașapoarte la anumite evenimente. Mulți profesioniști PR urmăresc comunicatele de presă cerând unui membru al mass-media dacă are nevoie de mai multe informații.

Aptitudini

Un profesionist în relații publice trebuie să posede abilități excelente de comunicare, atât în ​​scris, cât și verbal. Ar trebui să aibă o înțelegere fermă a gramaticii și să fie capabilă să facă o rotire pozitivă asupra diferitelor aspecte legate de compania sau clientul ei. Ea ar trebui să fie amabil, ieșită, organizată și rezolvată de o problemă capabilă, precum și un dactilograf și un editor puternic.

fundal

Cele mai multe companii preferă candidații cu diplomă de licență în momentul angajării unui lucrător de relații publice. Domeniile de studiu pentru membrii departamentelor de PR includ de obicei jurnalism, comunicare, marketing și afaceri. Unii s-ar putea să fi petrecut timp lucrați pentru publicații tipărite sau posturi de televiziune, unde învață abilitățile de comunicare necesare unei slujbe PR.

Perspective

Locurile de muncă pentru profesioniștii în relații publice ar trebui să crească cu 24% în decursul deceniului 2008-18, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. Aceasta este o rată de creștere mai rapidă decât pentru toate ocupațiile din deceniul respectiv.

câștig

Angajații PR au câștigat de la 29.000 $ la peste 72.000 $ pe an în martie 2010, a raportat PayScale.com. O mare parte din aceste cifre s-au bazat pe experiența și industria PR-ului. Între timp, BLS a raportat că specialiștii PR au câștigat un salariu mediu anual de 51.280 dolari în mai 2008.

Probă

Echipele profesioniste de sport au întotdeauna nevoie de lucrători de PR pentru a transmite informații mass-media și, prin urmare, fanii sportului. De exemplu, un angajat PR al unei echipe NFL trebuie să păstreze statistici exacte ale fiecărui sportiv de pe listă, compunând informații cum ar fi ratingul trecătorului de tren la cursa totală a cursei înapoi la recordul de timp al antrenorului în jocurile hotărâte de un touchdown.Lucrătorul PR pune apoi aceste cifre în formă de sentință, subliniind cele mai impresionante statistici, apoi le transmite reporterilor care acoperă echipa. Personalul NFL PR oferă, de asemenea, actualizări zilnice privind rănile și tranzacțiile.

2016 Informații salariale pentru specialiști în relații publice

Specialiștii în relații publice au obținut un salariu mediu anual de 58.020 dolari SUA în 2016, potrivit Biroului de Statistică al Muncii din SUA. La nivel inferior, specialiștii în relații publice au câștigat un salariu de 25,4%, în valoare de 42,450 de dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Salariul 75 pe percentilă este de 79.650 dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 259.600 de persoane au fost angajate în SUA ca specialiști în relații publice.