Care sunt îndatoririle unui manager de rezervare?

Managerii de rezervare sunt angajați de hoteluri pentru a îmbunătăți cifrele de ocupare a camerelor. Aceștia sunt obligați să gestioneze rezervările și să țină evidențe exacte pentru a se asigura că toate încăperile sunt umplute ori de câte ori este posibil. Această poziție lucrează adesea cu administratorii diviziei de venituri și camere. Cerințele tipice includ cel puțin doi ani de experiență într-un rol de turism sau ospitalitate. Potrivit Salary.com, în 2009, salariul mediu pentru un manager de rezervări din S.U.A. este de 39.349 $ pe an.

$config[code] not found

Responsabilități principale

documente imagine de AGITA LEIMANE de la Fotolia.com

Managerul de rezervări ține contactul cu departamentul de rezervări centrale, hotărând noi planuri tarifare și organizând promoții. O altă datorie implică vorbirea cu agenții de turism local pentru a organiza oferte de hotel cu discount pentru niveluri îmbunătățite de rezervare. După cum se menționează pe Caterer.com, managerul de rezervări colaborează îndeaproape cu echipa de vânzări hoteliere pentru a schimba tarifele camerelor în funcție de cerințele sezoniere și cerințele de venituri. Această poziție asigură faptul că strategiile de vânzări sunt adaptabile la condițiile în schimbare, cum ar fi creșterea concurenței locale sau scăderea ratelor industriei. El va păstra, de asemenea, înregistrări corecte ale rezervărilor privind sistemul de rezervări hoteliere și va prognoza fluxurile de venituri. În hotelurile mai mici, managerul rezervării poate fi implicat direct în vânzarea camerelor potențialilor clienți.

Contribuții zilnice

Rolul unui manager de rezervări este rapid și variat. Ea va lucra cu multe domenii ale afacerii hotelului și va învăța cum practicile lor se afectează reciproc. Un manager de rezervări are abilități bune de comunicare pentru a se ocupa de colegii de muncă și de publicul larg. De asemenea, va trebui să fie competentă în utilizarea computerelor și să fie capabilă să păstreze înregistrări exacte ale nivelului veniturilor și rezervărilor. Managerul de rezervări ar trebui să fie bun cu numerele și să știe cum să schimbe practicile hoteliere pentru a răspunde nevoilor comerciale.

O parte importantă a locului de muncă este de a instrui echipa de rezervări să răspundă repede la rezervările camerelor de e-mail, astfel încât stocurile camerelor să rămână exacte. Managerul de rezervări asigură că lista de verificări a sosirilor este actualizată zilnic și că neconcordanțele sunt investigate imediat. Comunicarea cu conducerea superioară pentru a demonstra că veniturile și ratele de rezervare sunt menținute în mod eficient este o necesitate. Rezultatele ar trebui să fie evaluate în permanență de managerul rezervării și modificările aduse strategiilor de vânzări și de rezervare, dacă este necesar.

Aptitudini principale

Managerul de rezervări ar trebui să aibă o mentalitate bazată pe vânzări și să fie capabilă să mențină și să actualizeze stocurile. Abilitățile bune de lucru în echipă și abilitatea de a delega activități de lucru sunt esențiale. După cum se menționează pe site-ul Web al Bibliotecii CV, un manager de rezervări ar trebui, de asemenea, să aibă o bună conștientizare a standardelor din industria hotelieră și să se asigure că aceste standarde sunt comunicate echipei și respectate în mod consecvent.