Descrierea postului de coordonator de menaj

Responsabilii pentru menținerea aspectului fizic al marilor companii și al altor clienți sunt responsabilii de gospodărie și de menaj. În marile companii, acestea lucrează în spatele scenei, în timp ce gospodăriile pentru locuințe private pot interacționa direct cu clienții lor. Coordonatorii de menaj au mai multă responsabilitate decât bărbații, dar ambele poziții lucrează împreună pentru a-și menține sediul clienților.

$config[code] not found

Descrierea postului

Angajații profesioniști de curățenie se ocupă de activități de curățare pentru clienții lor, cum ar fi să facă paturi, să măture podeaua, să spală mobila sau să spele hainele. Poziția include, de asemenea, sarcini mai detaliate, cum ar fi cumpărăturile pentru clienți, luați rufele la curățare și curățați băile.

În afara serviciilor de curățenie, coordonatorii gospodăriei sau supraveghetorii de curățenie sunt, de asemenea, responsabili pentru planificarea, supravegherea, angajarea și instruirea personalului de întreținere. Ele asigură că există suficiente consumabile de curățare adecvate și plasează comenzi pentru un nou inventar atunci când este necesar. În ansamblu, sarcinile principale pentru coordonatorii de menaj includ atribuirea sarcinilor de curățare, verificarea faptului că munca este efectuată în mod corespunzător și producerea de rapoarte care să reprezinte orele lucrate de angajați și cheltuielile bugetare.

Programul de lucru

Calendarele personalului depind de clienții pentru care lucrează. De exemplu, gospodarii care lucrează pentru o clădire de birouri pot lucra în principal orele de seară pentru a putea curăța fără cineva în birou. Dacă lucrează pentru o companie deschisă 24 de ore, ei pot lucra la oricare dintre schimburile disponibile de 8 ore. Dar dacă lucrează pentru o ședere sau școală privată, ei pot lucra în timpul zilei.

Educaţie

Nu există cerințe educaționale specifice pentru a deveni o menajeră tradițională. Angajatul ar trebui să aibă doar o experiență de curățare și să utilizeze unelte și produse de curățat de uz casnic Coordonatorii de menaj ar trebui să aibă cel puțin o diplomă de liceu sau o diplomă de colegiu în managementul ospitalității, deoarece vor supraveghea alți angajați și sarcinile acestora.

Clienți

Coordonatorii și coordonatorii gospodăriei lucrează în hoteluri, spitale și reședințe private. Natura sarcinilor pe care o efectuează o menajeră sau un coordonator de gospodărie depinde de locul de muncă. De exemplu, în spitale, o menajeră poate, de asemenea, dezinfecta și dezinfecta echipamente; într-o reședință privată, o menajeră poate spăla vasele și polonează argintul.

Salariu

Case de menajeri câștigă, în mod tradițional, un salariu pe oră care în medie era de 10,41 USD în 2008. În același an, coordonatorii gospodăriilor au câștigat o medie de 16,34 USD. Necesitatea menajerilor este de așteptat să crească cu doar 5% între 2008 și 2018. Motivul creșterii lente este că menajera este o industrie constantă, iar companiile vor necesita în mod tradițional aceeași cantitate de personal de curățenie.