Descrierea postului de servitoare pentru un CV

Descrierile posturilor pentru aceeași poziție vor fi citite diferit în funcție de tipul de activitate pe care o căutați acum. Atunci când aplicați pentru un loc de muncă similar, doriți să evidențiați experiența dvs. și îmbunătățirile pe care le-ați făcut în timp veche. Dacă sunteți în căutarea de a schimba cariera pe care doriți să accentuați datoria de locuri de muncă, care sunt transferabile sau ilustra abilitățile care vor fi utile în noul dvs. domeniu.

Cuvinte de acțiune

$config[code] not found Jupiterimages / BananaStock / Getty Images

Indiferent de formatul pe care îl utilizați pentru a scrie descrierea postului, începeți fiecare declarație cu un cuvânt de acțiune. Experții din spatele "Excelența în comunicarea în afaceri", un manual utilizat de studenții de afaceri de colegiu, spun că ar trebui să eviți să folosești frazele tale cu I. Iată câteva verbe de acțiune pe care le recomandă în cartea lor, care lucrează cu multe chelneri; servi, rezolva, mange, corecta, așezată, creată și simplificată.

Afișați exemple

RAYES / Digital Vision / Getty Images

În loc să menționați pur și simplu sarcinile pe care le-ați făcut în fiecare zi, arătați cum acea sarcină a beneficiat angajatorului dvs. atunci când ați scris o descriere a postului. Faceți-vă declarațiile obiective. Utilizați numere în loc de declarații generice, pătură. De exemplu, dacă ați ajutat la proiectarea unui nou proces de plasare a oaspeților, care a scurtat timpul pe care clienții l-au așteptat să o menționeze și să includă beneficiul exact. Poate că acest nou proces a redus timpul de așteptare cu 25%. Utilizați aceste fapte și cifre.

Exemplul 1

Hemera Technologies / AbleStock.com / Getty Images

Iată o descriere a locului de muncă pentru o chelneriță care caută un loc de muncă similar cu responsabilități paralele.

A servit mesele clienților, respectând în același timp standardele înalte ale clienților ale restaurantului. Au soluționat plângerile clienților prin ascultarea preocupărilor lor și făcând totul în capacitatea mea de a rectifica situația. A construit relații cu clienții obișnuiți prin învățarea și reținerea preferințelor lor. Realizări realizate: A câștigat premiul Employee of the Month pentru angajați în iunie 2008 și octombrie 2009.

Exemplul doi

Jupiterimages / Comstock / Getty Images

Iată un exemplu care funcționează bine pentru o chelneriță care caută să avanseze cariera sa. De asemenea, este potrivit pentru un candidat care caută o poziție de conducere în industria restaurantelor.

Asistat managerul de restaurante creează programul de lucru săptămânal. Completat pentru supraveghetorii companiei atunci când este necesar. Așezați oaspeții și serviți clienții în timpul orelor de prânz ale restaurantului. Realizări selectate: Implementarea unui nou sistem de programare care reduce cu 20% orele de lucru facturabile, îmbunătățind în același timp nivelul de satisfacție a clienților. Colaborat cu directorii companiei pentru a crea un program de stimulare a angajaților care a crescut productivitatea muncitorului cu 15%.

Exemplul trei

Thomas Northcut / Fotodisc / Getty Images

Iată un exemplu pentru vânătorii de locuri de muncă care doresc să schimbe căile de carieră.

Multi-a însărcinat să se așeze oaspeții în momentul în care au sosit, servind clientela așezată și operând ca un casier pentru plecarea clienților. Îmbunătățirea abilităților de comunicare prin soluționarea reclamațiilor clienților și prin crearea de soluții de succes pentru problemele lor. A manipulat cinci bilete de masă o oră în medie. Învățat să prospere în medii de lucru rapide.