Descrierea postului unui consultant de service

În timp ce nimănui nu-i place să-și ia mașina în reparații, experiența poate fi făcută mai plăcută de o întâlnire cu un consilier de serviciu prietenos. Acești angajați lucrează adesea în reprezentanțe auto pentru a ajuta clienții cu deciziile lor de reparații și întreținere auto.

Atribuțiile

Consilierii de serviciu salută clienții în momentul în care ajung în zona de întreținere și vorbesc cu ei pentru a afla ce servicii doresc sau ce probleme are cu mașina. De asemenea, aceștia pot răspunde anticipat la apelurile telefonice primite și pot programa numiri de servicii.

Atunci când problemele sunt diagnosticate, consilierul solicită clientului să-i lase să știe cât va costa munca și să obțină aprobarea pentru a continua reparațiile. Consultanții monitorizează lucrările de reparații pentru a vă asigura că vehiculul va fi gata când a promis și contactați clientul dacă se așteaptă întârzieri. Consultorii documentează reparațiile în sistemul informatic al companiei și inspectează reparațiile înainte ca clientul să se întoarcă. De asemenea, pot lua plata clientului atunci când vine să ridice vehiculul.

Dealerii se pot aștepta ca consultanții să sporească vânzările companiei, recomandând clienților servicii și accesorii opționale.

Trăsături de lucru și cunoștințe

Angajatorii doresc ca serviciile de consultanță să fie organizate. Deoarece supraveghează repararea mai multor mașini simultan, consilierii de service trebuie să fie confortabili cu mai multe priorități. Acestea ar trebui să aibă expertiză tehnică în modelele de mașini ale serviciilor companiei și / sau să fie dispuși să participe la instruirea cu privire la liniile de produse ale companiei. Se așteaptă ca consultanții de servicii să fie familiarizați cu reglementările locale, de stat și federale care se aplică reparațiilor automobilelor.

Abilități interpersonale

Deoarece acestea sunt "fata" companiei catre clientii sai, consilierii de servicii trebuie sa aiba abilitati de comunicare si un nivel ridicat de energie. Ei au, de asemenea, nevoie de capacitatea de a-și exercita răbdarea cu clienții.

Educație și experiență

Angajatorii se așteaptă ca un consilier de serviciu să aibă o diplomă de liceu. Aceștia pot dori, de asemenea, ca consilierul să aibă experiență anterioară care să includă marca de autoturisme vândute de către distribuitor. Consilierii ar trebui să știe cum să folosească un computer.

Compensare și programare

Un consultant de servicii poate face între 35.000 și 75.000 de dolari anual începând cu 2010; salariul poate fi plătit pe bază de comision. Pozițiile sunt deseori cu normă întreagă.