Descrierea postului de inginer de achiziție

Un inginer de cumpărare se ocupă de achiziționarea unei game de produse legate de domeniul ingineriei generale, inclusiv civile, mecanice, chimice și electrice. Achizitorii lucrează cu furnizorii pentru a asigura că produsele necesare pentru finalizarea proiectelor sunt disponibile atunci când sunt necesare și că respectă specificațiile de calitate. Uneori cumpărătorii vor acționa ca negociatori pentru prețuri. Inginerii de achiziție trebuie să aibă cunoștințe mai specifice legate de industria de inginerie decât cei care lucrează în poziții de cumpărare mai generalizate.

$config[code] not found

Mediu de lucru

Majoritatea inginerilor de cumpărare lucrează în birouri și cel puțin 40 de ore pe săptămână, dacă nu mai mult. Uneori călătoriile sunt necesare pe plan intern și global. Nu ar fi neobișnuit ca un inginer de cumpărare să își petreacă, de asemenea, o parte din timpul său la un loc de muncă consultând ingineri de proiect sau șefi de echipaj cu privire la nevoile de cumpărare actuale sau viitoare.

Educaţie

Inginerii de achiziție sunt ingineri în primul rând și aproape toți au absolvit o diplomă de licență într-un program de inginerie. Mulți au absolvit, de asemenea, cursuri de afaceri sau, eventual, minori de afaceri. Unele firme solicită ca candidații să aibă un program de master în inginerie. O diplomă de master este esențială pentru avansare.

Formare și calificări

Noii ingineri de achiziții trebuie să învețe specificul componentei de cumpărare a afacerii lor. Unele perioade de formare sunt mai formale decât altele și uneori durează câțiva ani. Angajații noi lucrează uneori cu cumpărători cu experiență pentru a afla mai multe despre prețuri, furnizori și piețe. De asemenea, acestea pot fi atribuite departamentului de planificare a producției pentru a afla mai multe despre cerințele materiale sau despre sistemul de inventariere. De asemenea, inginerii de achiziție trebuie să fie competenți cu introducerea datelor pe computer.

câștig

Potrivit statisticilor din 2008 ale Biroului de Statistică a Muncii din SUA (BLS), salariul mediu median pentru un manager general de achiziții a fost de 89.160 de dolari. Dar unele dintre pozițiile care necesită calificări și educație mai specifice, cum ar fi un manager de achiziții într-o firmă de inginerie, ar putea câștiga mai mult de 149.000 de dolari pe an. Dacă nu este o poziție de conducere, salariul anual este mai mic, dar, în general, între 60.000 și 80.000 de dolari.

Outlook de lucru

Angajarea generală a agenților de cumpărare și a managerilor din toate domeniile era de așteptat să crească cu 7% în 2008 până în 2018, potrivit BLS. Și cumpărarea de locuri de muncă cu cunoștințe specifice necesare, cum ar fi cea a unui inginer, ar fi, de asemenea, de așteptat să fie în mare cerere deoarece companiile încearcă să devină mai eficiente.