Descrierea postului de lobby

Un lobbyist este un specialist în relații publice cu abilități puternice de comunicare care convinge legislatorii să voteze politica publică în favoarea intereselor clienților săi. În general, un lobbyist este angajat de o firmă de relații publice, organizație comercială, uniune sau grup de interes public.

Responsabilitatile locului de munca

Candidatul cu succes la lobby trebuie să aibă experiență anterioară în domeniul relațiilor publice și o rețea de contacte cu factorii de decizie politică și cu alți membri ai funcției publice. Responsabilitățile de angajare includ: înțelegerea profundă a intereselor clienților în legislația activă, abilități puternice de comunicare pentru a consolida poziția clienților cu privire la problemele de care aveți nevoie, cunoașterea activă a altor grupuri de interes care dețin o poziție similară cu cea a clienților, pregătește comunicate de presă, literatură informațională și uneori reprezintă clientul la conferințe de presă și în alte forme de presă. Alte responsabilități includ planificarea și facilitarea întâlnirilor cu legiuitorii în numele clientului, răspunsul la întrebările de reglementare și depunerea mărturiilor la audierile publice. În general, un lobbyist este obligat să-și înregistreze activitățile de lobby cu agențiile guvernamentale și să-și raporteze cheltuielile pentru a rămâne în conformitate cu liniile directoare de conformitate.

$config[code] not found

Posibilități de angajare

Oportunitățile lobbistului se află în principal în cele mai mari orașe din S.U.A., inclusiv New York, Los Angeles, Chicago și Washington, D.C., deși unele companii mici de pe piață și alte organizații s-au dovedit a căuta specialiști în relații publice. Serviciile care furnizează servicii care caută lobby-iști pentru a-și mișca agenda sunt în primul rând în domeniul publicității, sănătății, serviciilor sociale, educației și domeniilor guvernamentale. Majoritatea locurilor de muncă sunt obținute prin instituții financiare, firme de comunicații și agenții guvernamentale.

Cerințe calitative

Un lobbyist ar trebui să dețină abilități puternice de comunicare și analitice, să fie conștient de evenimentele actuale de știri și activitățile legislative și să mențină un mediu de lucru foarte organizat. Abilitatea de a fi persuasivă și uneori agresivă este esențială, precum capacitatea de a construi și de a menține relații puternice. Candidatul de succes ar trebui, de asemenea, să poată gestiona niveluri ridicate de stres și să respecte termenele critice. Creativitatea, având o judecată bună și o inițiativă, sunt, de asemenea, importante.

Cerințe educaționale

Nu există cerințe educaționale, cu toate acestea mulți lobbyiști au o educație colegială și o diplomă de licență în domeniul științei politice sau al comunicațiilor.

Compensarea medie

Biroul de Statistică a Muncii al Statelor Unite raportează că lobby-ul mediu care lucrează în Statele Unite câștigă un salariu de bază anual de 47.350 dolari. Se așteaptă ca industria să înregistreze o creștere a forței de muncă cu 18% până în 2016.