Consilier Descrierea postului de consilier

Un consilier de consiliere asistă consilieri, terapeuți și psihologi care lucrează într-o varietate de specialități, inclusiv asistență socială și reabilitare. Lucrează cu persoane cu dependență, boli de metal, fără adăpost și deținuți, ajutând la îmbunătățirea calității vieții lor. Ocuparea forței de muncă este de obicei găsită la organizațiile non-profit, agențiile de servicii sociale și organizațiile guvernamentale.

Îndatoririle la locul de muncă

Obligațiile specifice ale asistenților consilierii variază, dar implică adesea ajutarea clienților cu sarcini de bază, cum ar fi transportul acestora în zone comerciale, asigurarea asistenței bugetare, ajutându-le să găsească locuințe și să ofere sfaturi de planificare a meselor. Asistentul consilierului poate efectua interviuri cu pacienții și membrii familiei pentru a afla mai multe despre istoria lor și pentru a face recomandări consilierului cu privire la programele care pot fi benefice persoanei. Deseori conduce activitățile de grup și monitorizează pacienții pentru a se asigura că respectă regulile, raportând un comportament rău către consilier.

$config[code] not found

Experiență necesară și educație

Educația minimă necesară pentru un consilier consilier este dependentă de poziție și de organizație. Un candidat de succes are în mod obișnuit o diplomă asociată într-o disciplină de sănătate conexă sau o diplomă de liceu, cu o experiență de muncă relevantă. O persoană cu o diplomă de liceu poate primi mai puține responsabilități decât cineva cu diplomă asociată. Cele mai multe organizații oferă formare pentru a ajuta consilierii consilierii să se aclimatizeze la locul de muncă și să învețe să răspundă în mod corespunzător nevoilor diferite ale pacienților.

Abilitati de baza

Un consilier consilier este un comunicator excelent, cu abilități deosebite de ascultare, permițându-i să lucreze în mod eficient atât cu pacienții, cât și cu colegii. E un rezolvator de probleme și un gânditor rapid, care poate lua decizii sănătoase fără prea multă deliberare. Pacienții sunt mulțumiți să discute problemele cu ea, deoarece este empatică și are excelente abilități interpersonale.

Salariu și Outlook

Începând cu luna mai 2013, Biroul de Statistică a Muncii din S.U.A. raportează salariul mediu al asistenților sociali și de serviciu uman, inclusiv asistenții consilierilor, la 31.280 dolari pe an. BLS se așteaptă ca ocuparea forței de muncă în acest domeniu să crească cu 22% față de 2012 până în 2022, ceea ce reprezintă dublul celor 11% anticipate pentru toate ocupațiile. Este de așteptat o creștere, deoarece un număr din ce în ce mai mare de persoane urmează opțiuni de tratament pentru dependența lor.

Oportunități de promovare

Lucrul în calitate de consilier consiliar vă poate ajuta să vă pregătiți pentru un rol de consilier. Cerințele specifice pentru a deveni consilier diferă în funcție de specialitate, dar candidații trebuie să aibă atât diplomă de licență, cât și o diplomă de masterat. De asemenea, ar putea fi necesară o licență suplimentară pentru a practica în unele state.