Senior Auditor Descrierea postului

Un auditor senior este responsabil pentru analizarea și comunicarea informațiilor financiare pentru companii, guvernul local, federal și de stat, precum și clienți individuali. Un auditor senior analizează operațiunile unei companii, asigurându-se că acestea respectă politicile corporative și guvernamentale. În calitate de auditor senior, veți supraveghea activitatea pe teren, planificarea și raportarea misiunilor de audit.

Educaţie

Senior posturi de audit intern solicită candidații care au trecut printr-o contabilitate de patru ani de licență sau un domeniu de afaceri. Unii angajatori preferă diploma de master în administrarea afacerilor cu concentrare în contabilitate. În afară de aceasta, auditorii interni superiori dețin certificări în Chartered Financial Analyst (CFA), Auditor Intern Audit Certified (CIA) sau Contabili Public Audit (CPA).

$config[code] not found

Aptitudini dorite

math imagine de jaddingt de la Fotolia.com

Un auditor senior trebuie să aibă o aptitudine pentru matematică. Trebuie să aveți abilitatea de a compara, analiza și interpreta rapid fapte și cifre. Abilitățile de comunicare scrisă și orală sunt, de asemenea, importante, deoarece va trebui să corespondeți atât cu clienții, cât și cu managerii, pe cale orală sau în scris, cu privire la rezultatele auditurilor. În continuare, trebuie să înțelegeți pachetele software de bază de calculator și sistemele de afaceri. Standardele de integritate ridicate sunt, de asemenea, de dorit, iar un auditor senior ar trebui să fie bun în lucrul cu oamenii.

Atribuțiile

În calitate de auditor senior, veți efectua auditul inventarelor financiare, operaționale, Sarbanes-Oxley și fraudelor. De asemenea, veți dezvolta și pregăti evaluări de risc, planuri de audit, precum și planuri de conformitate pentru compania pentru care lucrați. În afară de aceasta, un auditor senior definește riscurile potențiale pentru obiectivele companiei, colectează și analizează date complexe și trage concluzii logice. De asemenea, veți pregăti recomandări scrise conducerii pentru a percepe procesul de raportare.

Salariu mediu

Fata și prima ei imagine salarială de Olga Sapegina de la Fotolia.com

Un auditor senior poate câștiga o medie de 58.446 dolari la 79.936 dolari anual, chiar dacă suma reală depinde de tipul de organizație pentru care lucrați. Auditorii de nivel superior primesc, de asemenea, beneficii standard cum ar fi sănătatea, viața și asigurarea medicală, concediul anual plătit, precum și un plan de 401 (k). Anumite companii oferă, de asemenea, beneficii suplimentare, cum ar fi un cont de cheltuieli, precum și utilizarea unei mașini de serviciu.

perspectivă

Angajatorii preferă candidații cu mai mult de patru ani de experiență în audit pentru poziția de auditor senior. În plus, este posibil ca un auditor senior să lucreze în cadrul autorităților locale sau de stat, precum și al firmelor de audit și de contabilitate private și publice. Un auditor senior funcționează în mod regulat într-un birou, dar puteți călători în mai multe locații dacă lucrați pentru o agenție guvernamentală, o firmă de contabilitate publică sau o firmă privată cu mai multe locații.

2016 Informații salariale pentru contabili și auditori

Contabilii și auditorii au obținut un salariu mediu anual de 68.150 USD în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. La nivel inferior, contabilii și auditorii au câștigat un salariu de 25 de percentile de 53.240 de dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 90.670 de dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, în SUA au fost angajați 1.397.700 de persoane în calitate de contabili și de auditori.