Descrierea postului de gătit din plumb

Un bucătar de plumb, cunoscut și ca bucătar-șef, supraveghează alți bucătari și bucătari într-un mediu de preparare a produselor alimentare sau comercial. El este în mod normal bucătarul cu cea mai mare experiență. Pe langa faptul ca isi conduce personalul, el pregateste de obicei majoritatea intrarilor si asista necesitatile in pregatirea altor feluri de mancare.

Cerințe de îndemânare

Excelente abilități de gătit sunt necesare pentru a fi un bucătar de plumb. Trebuie să aibă abilități matematice bune pentru a adapta cu exactitate măsurătorile de ingrediente pentru rețete. Pentru a menține procesul de preparare a alimentelor și pentru a vă asigura că felurile de mâncare pentru grupuri de mese sunt terminate în același timp, este necesar ca un bucătar să conducă exemplar managementul timpului și abilitățile organizaționale. Ar trebui să fie conștient de liniile directoare care reglementează depozitarea și manipularea în condiții de siguranță a alimentelor, pentru a evita posibilitatea contaminării sau deteriorării. Pentru a obține cele mai bune performanțe de la personalul său, el are nevoie de o bună conducere și abilități motivaționale.

$config[code] not found

Sarcinile de serviciu

Pe lângă pregătirea produselor alimentare, un bucătar de plumb trebuie să-și păstreze inventarul de produse alimentare perisabile și neperisabile la niveluri adecvate. El se ocupă în mod frecvent de comandarea de produse alimentare de la furnizori și trebuie să negocieze prețurile și livrarea cu aceștia. Unii bucătari de plumb sunt obligați să pregătească meniuri, să dezvolte noi rețete și să urmărească profiturile și pierderile bucătăriei. Un bucătar conducător pregătește în mod obișnuit programe de lucru pentru personalul său și este responsabil de angajarea, instruirea, supravegherea și încetarea angajaților.

Condiții de muncă

Mediul în care funcționează un bucătar duce poate varia de la o bucătărie învechită, cu aparate vechi și facilități limitate, la un loc de lucru culinar de ultimă generație, plin de sobe, mașini și unelte de pregătire a produselor alimentare și cele mai sofisticate. Indiferent de starea bucătăriei, el este în picioare pentru cea mai mare parte a zilei de lucru, care este de obicei lungă. Un bucătar de plumb este, în mod normal, obligat să lucreze nopți, weekend-uri și multe sărbători. În general, se așteaptă să poarte îmbrăcăminte corespunzătoare mediului său, inclusiv o șorț, o jachetă de bucătar sau o uniformă de bucătar.

Cerințe educaționale

Acest loc de muncă nu necesită o educație formală, deși majoritatea angajatorilor preferă ca solicitanții să aibă o diplomă de liceu sau un echivalent. Un număr considerabil de bucătari de plumb își învață abilitățile ca bucătari de linie sau preparatori. Mulți își sporesc abilitățile prin înscrierea în programele vocaționale sau prin studierea abilităților și tehnicilor de gătit pe cont propriu. Cei care doresc să avanseze în funcții de bucătari se înscriu frecvent în instituții culinare sau în școli de gătit.

Salarii și oportunități de avansare

Un bucătar duce poate să avanseze la diferite poziții de conducere într-un restaurant mare, dar are puține speranțe de promovare în unitățile mai mici. Pentru a câștiga mai mulți bani, un bucătar de plumb găsește în mod normal un loc de muncă cu mai multă provocare într-un restaurant mai mare sau mai prestigios. Potrivit MySalary.com, salariul median anual din 2009 pentru un bucătar de plumb a fost de 28.345 de dolari.