Descrierea postului director medical

Un director medical este un medic care servește drept conducător clinic al unei unități medicale. El dezvoltă și implementează politici, proceduri și bune practici. El supraveghează toate instruirea și formarea continuă a personalului său. În plus, el asigură că această facilitate este în conformitate cu toate legile federale, de stat și locale. Un director medical raportează direct conducerii superioare a unității sale.

$config[code] not found

Responsabilitatile locului de munca

Un director medical recrutează și supraveghează personalul. Ea monitorizează formarea și dezvoltarea echipei sale, acordând promoții și gestionând acțiuni disciplinare după cum este necesar. Ea asigură respectarea politicilor și cerințelor de reglementare, asigurând legătura cu ceilalți șefi de departament pentru a se asigura că obiectivele organizației sunt îndeplinite la scară largă. Ea creează și implementează un program de bune practici, menținând un nivel consistent al calității îngrijirii oferite pacienților. De asemenea, administrează bugetul departamentului.

Posibilități de angajare

Deși majoritatea directorilor medicali lucrează în instituțiile de îngrijire a sănătății, inclusiv în spitale și clinici, candidații interesați pot, de asemenea, să găsească locuri de muncă în instituții medicale netradiționale, cum ar fi cu corporații în clădiri comerciale și în școli și universități. În plus, casele de îngrijire medicală și facilitățile de îngrijire rezidențială pentru persoanele în vârstă angajează directori medicali.

Cerințe calitative

Un director medical de succes trebuie să aibă excelente abilități interpersonale și manageriale, deoarece este responsabil pentru întreaga echipă clinică. În plus, abilitățile organizaționale și de raportare sunt imperative. Un director medical ar trebui să aibă, de asemenea, abilități excepționale de cercetare și scriere, deoarece trebuie să caute în mod constant noi proceduri pentru a-și asista facilitatea în funcționarea cât mai eficientă posibil.

Cerințe educaționale

Un director medical trebuie să fie medic, cu cel puțin 10 ani de experiență profesională în cadrul tipului de unitate pe care o administrează. În plus, ea trebuie să fie certificată la bord în aria ei de specialitate. De asemenea, poate alege să devină un director medical certificat prin intermediul Asociației Medicale Americane, deși acest lucru nu este necesar.

Compensarea medie

Potrivit Salary.com, din august 2009, directorul medical mediu care lucrează în Statele Unite câștigă un salariu de bază anual de 211.251 dolari.