Descrierea postului de asistent administrativ inginer

Inginerii asistenți tehnici lucrează în birourile de inginerie și efectuează o gamă largă de îndatoriri administrative. Aceștia pot fi angajați în diverse domenii de inginerie, cum ar fi arhitecturale, mecanice, biomedicale sau electrice. Spre deosebire de lucrătorii administrativi generali, asistenții administrativi din domeniul ingineriei pot avea și o componentă tehnică a sarcinilor lor, astfel încât o înțelegere de bază a ingineriei sau a științei este de obicei utilă.

$config[code] not found

Atribuțiile

Ca și majoritatea asistenților administrativi, asistenții administrativi din domeniul ingineriei supraveghează adesea toate activitățile administrative în sprijinul inginerilor sau departamentelor de inginerie, deoarece lucrează pe proiecte de construcție și alte proiecte. Aceștia pot programa întâlniri și pot organiza calendare de ingineri. Ei răspund la telefoane și la apeluri directe către partea potrivită sau iau un mesaj. Aceștia pot răspunde întrebărilor de rutină și corespondenței și pot trimite e-mailuri, faxuri și poștă. De asemenea, acestea creează rapoarte, foi de calcul și prezentări. Cu toate acestea, asistenții administrativi din domeniul ingineriei pot fi, de asemenea, responsabili de supravegherea bibliotecii tehnice a organizației și de efectuarea de cercetări pentru articole și lucrări. Inginerii administrativi din domeniul ingineriei pot asista, de asemenea, în procesul de licitare publică pentru proiectele de construcții prin colectarea documentelor necesare de licitare; organizarea transferurilor de bani și a restituirilor și înregistrarea ofertelor după deschiderea licitațiilor. Ele pot ajuta la compilarea manualelor de proceduri, care ar putea include editarea desenelor tehnice și a altor diagrame.

Educaţie

Anumite posturi de asistent administrativ tehnic necesită doar o diplomă de liceu sau un certificat de la o școală profesională. Cu toate acestea, mulți angajatori preferă candidații care au un asociat sau chiar o diplomă de licență. Asistenții administrativi din domeniul ingineriei pot primi, de asemenea, formare la locul de muncă în domeniul abilităților avansate de birou și calculator. Angajatorii pot furniza formarea direct sau pot aranja vânzătorii de software să predea cursuri de produse noi. În plus față de software-ul de birou de bază, unii asistenți administrative ingineri pot necesita cunoștințe despre software-ul de proiectare asistat de calculator și alte programe de redactare.

Conditii de lucru

Inginerii asistenți tehnici lucrează în birouri. Ca orice loc de muncă care necesită o mare parte a lucrărilor de birou și a timpului de lucru pe computere, acestea pot prezenta dureri de spate și gât, dureri de cap și probleme de mână și încheietura mâinii, cum ar fi sindromul de tunel carpian. În unele cazuri, asistenții administrativi din domeniul ingineriei ar putea fi obligați să călătorească pe șantierele de construcții și în zonele cu pălării grele. Majoritatea asistenților administrativi din domeniul ingineriei lucrează standard săptămâni de 40 de ore, dar pot fi disponibile și programe cu program redus.

Salariu

Potrivit Biroului Statistic al Muncii, salariile medii anuale pentru asistenții administrativi, inclusiv asistenții administrative inginerie, a fost de 40.030 dolari la mai 2008. Cele mai mari 10 la sută au câștigat mai mult de 62.070 dolari, în timp ce cele mai mici 10 la sută au câștigat mai puțin de 27.030 dolari. Cele 50% medii au câștigat între 32.410 și 50.280 $.

Perspective de angajare

Biroul de Statistică a Muncii estimează că ocuparea forței de muncă pentru asistenții administrativi, inclusiv asistenții administrativi din domeniul ingineriei, ar trebui să crească cu 13% între 2008 și 2018, ceea ce reprezintă o rată cât mai rapidă decât media pentru toate ocupațiile. Domeniul științific, tehnic și de inginerie este de așteptat să se extindă, ceea ce înseamnă că oportunitățile ar trebui să fie deosebit de bune pentru asistenții administrativi din domeniul ingineriei. Deschiderea se va face, de asemenea, din partea asistenților administrativi cu experiență tehnică care se retrag sau părăsesc domeniul. Candidații cu o diplomă de licență în inginerie sau un domeniu științific înrudit și abilități avansate de calculator ar trebui să se bucure de cele mai bune perspective.