Descrierea postului de funcționar în biserică

Administratorii bisericii sau secretarii bisericii sunt responsabili de toate funcțiile administrative din biserica lor. Ei pregătesc anunțuri despre Sabat sau alte sărbători, și păstrează înregistrări ale întâlnirilor de afaceri și bisericești. Rapoartele financiare, rapoartele trimestriale sau anuale și majoritatea documentelor bisericești sunt obligate din punct de vedere legal să fie disponibile publicului. Grefierii bisericii se asigură că toate înregistrările sunt corecte, copiate și publicate sau postate pentru membrii bisericii și pentru publicul larg.

$config[code] not found

Puncte forte și abilități

Bisericile au cerințe diferite pentru grefieri, dar majoritatea au nevoie de candidați pentru a fi membri ai bisericii în stare bună.Adesea, dorința și capacitatea unui candidat de a-și îndeplini sarcinile sunt la fel de bune ca experiența demonstrată. Grefierii ar trebui să fie familiarizați cu congregația și să aibă o înțelegere aprofundată a contabilității. Ei au nevoie de un ochi pentru detalii, un talent pentru gestionarea timpului, scrisul de mână lizibil și abilitatea de a lua notițe rapid și precis.

Distribuție și comunicare

Responsabilii de biserică sunt adesea responsabili de o varietate de sarcini, care pot include manipularea apelurilor telefonice sau conducerea activităților de relații publice. Ei sortează și distribuie corespondența, manipulează e-mailuri, trimit mulțumiri și înregistrează informații despre etapele membrilor bisericii, cum ar fi nunți, comuniuni, bar mitzvahs sau înmormântări. Membrii se referă adesea la memoriile, bibliotecile sau buletinele bisericii, pentru a vedea ce este nou. Funcționarii actualizează aceste informații în mod regulat, postând detalii despre întâlniri, evenimente și anunțuri.

Documentare și întreținere

Grefierii sunt responsabili în totalitate pentru toate formele și înregistrările, inclusiv documentele pentru transferarea sau eliberarea membrilor, actele de înscriere, plățile și bilanțurile, vouchere, chitanțe, certificate de botez și liste de comisii. Păstorii sau administratorii bisericii pot să îi îndeplinească pe grefieri să îndeplinească alte sarcini esențiale, cum ar fi plata facturilor, păstrarea dosarelor fiscale și solicitarea serviciilor de programare a echipamentelor de birou. Unii funcționari îndeplinesc sarcini de întreținere în jurul biroului și înființează sau comandă decorațiuni și materiale pentru vacanțe și sărbători.

Venituri și perspective

Salariul mediu național al grefierilor a fost de 32.540 dolari pe an începând cu iulie 2014, potrivit lui CareerBuilder. Perspectiva ocupării forței de muncă a bisericilor poate fi influențată de creșterea bisericilor. Conform Raportului privind salariile și beneficiile bisericești din 2010, toate bisericile cu mai mult de 10.000 de membri au crescut între 2009 și 2010. Raportul arată că 74% dintre bisericile cu 1.000-1999 membri și 80% din bisericile cu între 2000 și 2.999 de membri, de asemenea, a crescut în acea perioadă.