Care este descrierea postului unui sexolog clinic?

Profesioniștii din domeniul sănătății mentale, care au un interes în tratarea disfuncției sexuale prin consiliere, pot găsi muncă ca sexologi clinici. Sexologii clinici dețin diplome avansate și pot urma certificări prin intermediul organizațiilor precum Asociația Americană a Educatorilor de Sexualitate, consilieri și terapeuți (AASECT) și mulți găsesc muncă în practicile private de psihoterapie.

Identificare

Sexologii clinici sau terapeuți sexuali sunt profesioniști din domeniul sănătății mintale care oferă servicii de consiliere persoanelor și cuplurilor. Formarea lor are rădăcini în principiile psihologice tradiționale și este completată cu cursuri în sexualitatea umană.

$config[code] not found

Funcţie

Terapeuții de sex oferă servicii complete de psihoterapie. Sexologii vor completa un aport și o evaluare a individului sau a cuplului și, pe baza informațiilor obținute în întâlnirea inițială, sexologul va elabora un plan de tratament cu informații direct de la client (i). Terapeuții pot recomanda citirea materialelor sau videoclipurilor clienților sau pot atribui exerciții de comunicare atunci când fac consiliere cuplurilor.

Instruire

Sexologii clinici pot câștiga un grad de absolvire în psihologie, asistență socială sau un domeniu conex și apoi să devină certificați printr-o organizație precum AASECT. Sau pot intra într-un program de absolvent care se concentrează în mod special pe domeniul sexualității umane. Programele de masterat au cursuri în istoria sexualității umane, sexologiei clinice și tratării disfuncțiilor sexuale. Elevii completează, de asemenea, o practică care le oferă o experiență de lucru în domeniul consilierii pacienților.

Certificare

Sexologii clinici pot aplica pentru certificare prin AASECT. Candidații trebuie să fie membri ai asociației și să citească și să semneze Codul de etică. Este necesară, de asemenea, o diplomă de masterat cu doi ani de psihoterapie sau un doctorat cu un an de experiență în psihoterapie. Solicitanții de certificare ar trebui să beneficieze de licență în statul în care lucrează și să îndeplinească cerințele AASECT în domenii precum educația sexuală umană, formarea pentru terapia sexuală și experiența clinică. Recomandările supervizorilor și colegilor sunt, de asemenea, necesare ca parte a procesului de certificare.

Potenţial

Sexologii clinici pot intra în practica privată sau pot oferi servicii de terapie sexuală la o practică psihoterapie existentă. AASECT nu prevede un salariu median pentru terapeuți sexuali, dar constată că veniturile pot varia în funcție de educație și experiență.