Descrierea postului de vânzări pentru motociclete

Motocicletele sunt un tip de vehicul cu două roți, utilizat în principal pentru conducerea recreativă pe șosele și autostrăzi. Vânzătorii de motociclete sunt persoanele responsabile pentru vânzarea acestor vehicule.

Funcţie

Vânzătorii de motociclete explică clienților caracteristicile diferitelor modele de motociclete, evidențiind punctele de vânzare sau beneficiile fiecăruia. Odată ce un client este gata să cumpere, vânzătorii negociază adesea prețul de vânzare al vehiculului cu asistența managerilor sau a supraveghetorilor.

$config[code] not found

Tipuri

Unii vânzători de motociclete lucrează pentru dealeri care vinde doar o singură marcă de motocicletă nouă, în timp ce alții lucrează pentru dealerii care poartă mărci multiple. Unii agenți de vânzări găsesc locuri de muncă pentru dealerii de motociclete folosiți.

cerinţe

Deși nu există o educație specifică pentru vânzătorii de motociclete, majoritatea angajatorilor preferă solicitanții care au o diplomă minimă de liceu. Abilitățile de comunicare și vânzare sunt, de asemenea, importante, iar angajatorii de multe ori caută lucrători care au experiență în vânzări.

licențiere

Majoritatea dealerilor de motociclete solicită vânzătorilor să aibă o licență eliberată de stat pentru a conduce motociclete. În majoritatea statelor, acest lucru necesită promovarea atât a unui examen scris, cât și a unei competențe.

Compensare

Începând cu luna ianuarie 2010, rata medie orară pentru vânzătorii de motociclete a fost de 11,77 USD pe oră, ceea ce echivalează cu 24,481 USD pe an pe baza unei săptămâni de lucru de 40 de ore, informează Payscale.com. În plus față de salariile orare, totuși, asociații de vânzări primesc adesea comision bazat pe vânzările lor.