Ce este managementul strategic?

Te-ai întrebat vreodată cum companiile determină ce tipuri de produse să le proiecteze sau ce servicii să le livreze clienților? Managerii strategici sunt profesioniști care sfătuiesc și ajută organizațiile să înțeleagă beneficiile și dezavantajele luării anumitor decizii de afaceri - de exemplu, dacă are sens să externalizeze locurile de muncă sau să intre pe o nouă piață a consumatorilor. Astfel, managementul strategic servește un rol important în a ajuta entitățile să fie competitive și de ultimă oră pe piața de astăzi în mișcare rapidă.

$config[code] not found

Care este definiția managementului strategic?

Gestionarea strategică este identificarea, evaluarea și implementarea strategiilor de afaceri care îmbunătățesc performanța și sporesc profitabilitatea organizațiilor. Pe lângă dezvoltarea strategiilor care permit organizațiilor să-și îndeplinească misiunea și să își îndeplinească obiectivele de afaceri, managerii strategici creează și execută planuri de acțiune care elimină ineficiențele și simplifică procesele interne.

În calitate de manager strategic, titlul postului dvs. poate varia în funcție de factori, inclusiv experiența de lucru și industria. De exemplu, pozițiile de management strategic variază de la analiștii de afaceri, la consultanții de management la directorii de strategie și de planificare. Mai mult, sarcinile de management strategic ating adesea diferite funcții organizaționale și au impact asupra diferitelor domenii de activitate.

Unele responsabilități care țin de managementul strategic includ:

  • Încadrarea, analizarea și explicarea problemelor complexe de afaceri într-un context local, național și global.
  • Evaluarea și analizarea datelor, precum și elaborarea și prezentarea unor recomandări bazate pe fapte în mod clar și logic.
  • Realizarea analizelor SWOT (Puncte forte, Puncte slabe, oportunități și amenințări) pentru a evalua sănătatea globală a unei organizații, pentru a profita de oportunitățile pieței și a combate amenințările competitive.
  • Interacționează și colaborează cu clienții, cu directorii de vârf și cu alte roluri de la diferite niveluri ale unei organizații.

Cum să obțineți o diplomă de management strategic

Datorită pieței foarte competitive a locurilor de muncă pentru funcțiile de conducere strategică, cei mai mulți candidați au cel puțin o diplomă de licență în administrarea afacerilor, economie, finanțe, marketing sau un domeniu similar. Cu toate acestea, angajatorii preferă în mod obișnuit să angajeze profesioniști care dețin, de asemenea, o diplomă de masterat, cum ar fi un MBA.

Multe programe MBA de top oferă concentrări sau certificate în management strategic, care includ cursuri în strategie competitivă, responsabilitate corporativă și etică, managementul crizelor, marketing și managementul resurselor umane. În paralel cu instruirea în clasă, aceste programe postuniversitare oferă studenților șansa de a câștiga experiență practică prin intermediul stagiilor la firme de consultanță și companii cu funcții de conducere strategică. Unele organizații recrutează, de asemenea, absolvenți recenți în programe de formare de management care oferă sarcini rotative în diferite departamente și ajută la pregătirea angajaților pentru rolurile strategice de management.

Perspective de carieră pentru managementul strategic

Entitățile de toate dimensiunile și în toate sectoarele necesită manageri care sunt capabili să identifice, să gestioneze și să rezolve problemele de afaceri strategice cu care se confruntă organizațiile lor. Întrucât companiile continuă să se ocupe de volatilitatea pieței - de la globalizare și fluctuațiile economiei, până la schimbările climatice și reglementările guvernamentale - cererea angajatorilor pentru profesioniștii din managementul strategic rămâne ridicată.

Biroul american de Statistică a Muncii prezice că perspectivele de muncă pentru analiștii de management și roluri similare vor crește cu 14% până în anul 2026. Pe lângă obținerea unei diplome de licență și a unui masterat, obținerea de certificări profesionale cum ar fi desemnarea Consultantului Certified Management (CMC) poate crește potențialul dvs. de câștig pentru locuri de muncă în domeniul managementului strategic.