Descrierea postului HVAC Apprentice

Tehnicienii HVAC (încălzire, ventilație și climatizare) instalează, întrețin și repararea sistemelor de încălzire, ventilație și răcire în locuințe rezidențiale, clădiri comerciale și instalații industriale. Un tehnician aspirant HVAC intră de obicei pe teren printr-o ucenicie sponsorizată de companie sau aprobată de stat. Obiectivul final al uceniciei este de a instrui pe ucenic în toate aspectele legate de instalarea, întreținerea și reparația HVAC.

$config[code] not found

Educatie si antrenament

Potrivit Biroului Statistic al Muncii, mulți tehnicieni HVAC intră în industrie prin colegii tehnice, profesionale și comunitare care oferă cursuri în HVAC. Cele mai multe programe de ucenicie HVAC durează de la șase luni până la doi ani pentru a fi finalizate. Cu toate acestea, există încă mulți tehnicieni HVAC care primesc formare informală la locul de muncă.

Aptitudini

Aprovizionarii cu HVAC trebuie să aibă excelente abilități de comunicare și de ascultare. Ei ar trebui să aibă o cunoaștere puternică a conceptelor matematice simple și complexe în algebră și geometrie. Acest lucru este util pentru înțelegerea planurilor de proiectare și instalării HVAC. Ucenicii primesc atât instrucțiuni elementare, cât și instrucțiuni complexe de la instructorul lor și trebuie să poată efectua instrucțiunile uneori cu puțină supraveghere. Aprovizionarii cu HVAC trebuie să fie, de asemenea, suficient de fizic pentru a lucra pentru perioade lungi de timp în spații de accesare, goluri de perete și mansarde.

Mediu de lucru

Majoritatea tehnicienilor HVAC lucrează la o săptămână de lucru standard de 40 de ore, potrivit Biroului Statistic al Muncii. De asemenea, aceștia trebuie să lucreze pentru perioade lungi de timp în spații strânse și uneori periculoase. Tehnicienii HVAC sunt expuși în mod obișnuit la circuitele de înaltă tensiune atunci când instalați sisteme HVAC, astfel încât există riscul de electrocutare.

Salariu

Salariul mediu pe oră pentru tehnicienii HVAC din Statele Unite variază de la 15 dolari la 23 dolari pe oră, potrivit PayScale.com. Acest lucru se traduce la aproximativ 34.000 dolari la 55.000 dolari pe an, care include orice ore suplimentare și bonus. Această compensare depinde în mare măsură de experiența tehnicianului și de mărimea angajatorului. În general, ucenicii câștigă aproximativ 50% din ceea ce au experimentat sau tehnicianul tehnician HVAC.

Creșterea locurilor de muncă

Potrivit Biroului de Statistică a Muncii pentru 2010-2011 Ocupațional Outlook Manual, se așteaptă ca locurile de muncă HVAC să crească cu aproape 28%. Aceasta este o creștere semnificativă comparativ cu rata medie de creștere de aproximativ 13% pentru majoritatea ocupațiilor intervievate de BLS.