Descrierea postului pentru un secretar de vânzări

Un secretar de vânzări este cineva care îndeplinește îndatoriri clerice pentru o echipă de vânzări. Secretarul de vânzări raportează fișiere, tipări facturi, transmite apeluri telefonice, răspunde la e-mailuri și gestionează întrebările clienților. Ocazional, aceștia vă vor ajuta să faceți o vânzare sau să urmați cu clienții să vă asigurați că produsul sau serviciul vândut a fost livrat așa cum ați promis.

Elementele de bază

Secretarii de vânzări lucrează la îndatoririle pe care unii ar putea să le considere lumesti, dar sunt esențiale pentru succesul departamentului de vânzări și, în cele din urmă, pentru rentabilitatea companiei. Un secretar de vânzări trebuie să poată face față unei game largi de sarcini, deseori efectuându-le în același timp. Ea trebuie, de asemenea, să fie versatilă prin faptul că responsabilitățile sale se pot schimba pe o bază zilnică, poate chiar și pe oră. De multe ori, ea este legătura dintre agentul de vânzări și potențialul client.

$config[code] not found

Aptitudini

Un secretar de vânzări trebuie să posede abilități puternice de comunicare scrisă și verbală. El trebuie să fie profesionist, motivat, foarte organizat și capabil să lucreze bine singur sau cu o echipă. Ar trebui să fie capabil să urmeze instrucțiunile și să fie abilitată la abilitățile generale de birou, cum ar fi tastarea și depunerea. Majoritatea secretarilor de vânzări trebuie, de asemenea, să aibă o înțelegere de bază a matematicii, considerând că sunt ocazional responsabili de contabilitate.

fundal

Majoritatea companiilor caută secretari care au o diplomă de liceu sau echivalent. Unii preferă secretarii de vânzări care au un certificat sau o licență (care variază în funcție de stat), în timp ce alții caută pe cei cu diplomă de colegiu. În cazul în care este necesar un grad, secretarii de vânzări aspiranți tind să se concentreze pe cursuri în administrație, afaceri, comunicații și marketing, precum și vânzări.

Perspective

Locurile de muncă pentru secretari se așteaptă să crească cu 11% în 2008 până în 2018, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. Este cam la fel de rapid ca media pentru toate ocupațiile. Mai mult de 2 milioane de lucrători au fost angajați ca secretari în mai 2008, a raportat BLS. În timp ce BLS nu a furnizat date ferme specifice secretarilor în vânzări, se așteaptă ca locurile de muncă ale acestora să crească odată cu restul industriei.

câștig

Secretarii care nu sunt angajati in domeniul juridic, medical sau executiv, cum ar fi cele in vanzari, au obtinut un salariu de oriunde, de la 8 dolari la 17,35 dolari pe oră, în februarie 2010, potrivit PayScale.com. Experiența secretarului și industria în care a fost angajată au influențat salariul. Între timp, Biroul de Statistică a Muncii a raportat că salariul mediu median al secretarilor a fost de 29.050 USD în mai 2008.