Descrierea postului unui tehnician de validare

Anonim

Sarcini și așteptări

Un tehnician de validare lucrează sub conducerea unui șef de proces și aplică metodologii de validare pentru îndeplinirea sarcinilor, îndeplinirea sarcinilor de instalare și a protocolului operațional și analizarea valorilor zilnice de operare. De asemenea, tehnicianul analizează datele testului de validare pentru a asigura că datele respectă criteriile de validare.

$config[code] not found

Set de îndemânare și instrumente

Tehnicienii de validare de vârf au în general un talent pentru înțelegerea tehnologiei și ingineriei, identificarea și rezolvarea problemelor mecanice și gestionarea corectă a timpului, potrivit O-Net OnLine. Pentru a îndeplini cu promptitudine sarcinile necesare, un tehnician de validare deseori utilizează computere notebook și compilarea sau decompilarea de software.

Gradul de cerințe și compensații

O diplomă de licență sau asociat în inginerie, tehnologia informației sau un domeniu conex este de obicei necesară pentru o poziție de tehnician de validare. Companiile pot considera profesioniști cu o educație mai mică dacă au experiență practică. Începând cu anul 2010, un tehnician de validare a câștigat un salariu anual de 48.000 de dolari, în conformitate cu site-ul Web al resurselor de locuri de muncă.