Descrierea postului de editor adjunct

Editorii adjuncți lucrează în industria editorială și, în mod normal, vin în al doilea rând în stare ierarhică editorului sau editorului senior. Uneori, ei vor asista un editor și alteori vor fi în controlul general al unei publicații, dar nu pot avea suficientă experiență pentru a garanta funcția de editor, chiar dacă aceștia își vor îndeplini aceleași atribuții.

funcţii

Redactorii adjuncți editează și revizuiesc lucrările scriitorilor și acționează ca comandant alături de editorul senior. Unii pot, de asemenea, să scrie. Rolul lor va diferi în funcție de publicație și dacă există sau nu un editor de lucru deasupra acestora. Redactarea sarcinilor poate include organizarea de conținut, revizuirea materialelor, ajutând la proiectare și găsirea ideilor de poveste. De asemenea, vor supraveghea scriitorii în absența unui editor senior.

$config[code] not found

Mediu de lucru

Mediul de lucru al unui redactor adjunct este adesea în biroul care stă în fața calculatorului. De asemenea, pot călători pentru a efectua interviuri și alte cercetări pentru articole. Odată cu crearea internetului, editorii și scriitorii adjuncți au flexibilitatea de a lucra de oriunde au un laptop, ceea ce înseamnă că mai mult timp este petrecut de lucru de acasă. Redactorii adjuncți lucrează în mod normal o săptămână obișnuită, de luni până vineri, în jur de 40 de ore. Orele suplimentare ar putea fi necesare atunci când se termină termenele limită.

calificări

Majoritatea editorilor adjuncți trebuie să aibă cel puțin o diplomă de licență. Sunt favorizate grade în subiecte precum jurnalism, engleza și comunicații. Editorii adjunct specialiști, cum ar fi cei care scriu despre inginerie sau tehnologia informației, constată că gradele din aceste domenii sunt benefice.

Perspective

În 2008, în SUA erau aproximativ 130.000 de editori, potrivit Biroului Statistic al Muncii. Industria, inclusiv scriitorii, editorii și autori, urmează să vadă o creștere de aproximativ 12% până în 2018, care este peste media națională pentru toate locurile de muncă din SUA Sectorul care a înregistrat cea mai mare creștere a numărului de personal este mass-media și publicații online.

câștig

Potrivit Biroului Statistic al Muncii, salariul mediu anual al editorilor din S.U.A. în 2008 a fost de 49.990 $. Valoarea medie de 50% a câștigat între 36.690 și 69.140 $, primele 10% primind acasă mai mult de 95.490 $ pe an. Cei care lucrează pentru ziare, periodice, editori de cărți și directoare au în medie 49.280 de dolari pe an.