Descrierea postului de scriitor medical

Companiile farmaceutice, producătorii de dispozitive medicale, spitalele, instituțiile de cercetare clinică, agențiile guvernamentale și editorii medicali angajează scriitori medicali să scrie materiale pentru companiile lor. Unii autori medicali proiectează propuneri de reglementare și le supun Administrației SUA pentru Alimente și Medicamente (FDA) solicitând aprobarea pentru dispozitive medicale sau medicamente. Alții creează materiale de instruire, cum ar fi tutoriale pentru echipamente medicale, fișe informative, broșuri de instruire, descrieri de medicamente și manuale pentru studenții din domeniul medical. Ca scriitor medical, puteți elabora conținut în scopuri de marketing sau puteți crea materiale tehnice pentru a educa profesioniștii din domeniul medical și consumatorii.

$config[code] not found

Abilități puternice de scriere

Scriitorii medicali trebuie să aibă abilități puternice de scriere și o înțelegere fermă a termenilor medicali. S-ar putea să folosiți diagrame, imagini anatomice, fotografii și diagrame pentru a explica conținutul medical, astfel încât experiența cu publicarea software-ului este un plus imens. Autorii de reglementare trebuie să înțeleagă regulamentele FDA și să urmeze toate etapele procesului de aprobare. Trebuie să puteți traduce în mod eficient materiale medicale și științifice, inclusiv biostatistică, astfel încât cititorii să înțeleagă pe deplin termenii, datele și procesele medicale complexe. Mulți cititori nu sunt experți medicali, deci trebuie să transmiteți informații într-un mod interesant, vizibil și ușor de înțeles. Cercetarea este o abilitate de lucru necesară, astfel încât familiarizarea cu revistele medicale de renume și cu publicațiile de cercetare clinică vă poate ajuta să aterizați la un loc de muncă.

Educație în primul rând

Majoritatea scriitorilor medicali au un grad minim de licență, dar unii studiază grade avansate, cum ar fi un M.D., un Pharm.D. sau un doctorat in domeniul sanatatii sau in domeniul stiintific, potrivit Asociatiei Americane de Scriitori Medicali (AMWA). Unii au grade și experiență anterioară în jurnalism, comunicare, engleză sau educație și își folosesc abilitățile de comunicare de specialitate pentru a scrie despre problemele medicale. Unele instituții oferă de asemenea programe și diplome specifice în domeniul comunicării medicale. De exemplu, AMWA oferă ateliere de lucru și cursuri de formare continuă pentru cei care doresc formare formală de formare medicală.

Trust Matters

Comunicatorii medicali trebuie să se asigure că scrisul lor este corect, demn de încredere și etic. Verificarea informațiilor, consultarea cu oamenii de știință, farmaciști și profesioniștii din domeniul medical, precum și cu autorii jurnaliștilor medicali, sunt cerințele de vârf. Abilitatea dumneavoastră de a discuta în mod cuprinzător subiecte medicale, fără părtinire sau partizanat, vă va ajuta să vă evidențiați ca un solicitant fiabil și bine rotunjit. De exemplu, ca scriitor medical de reglementare, trebuie să prezentați toate informațiile de cercetare, să dezvăluiți toate datele de laborator și să raportați cu exactitate date statistice despre medicamente și echipamente medicale, astfel încât FDA să poată lua decizii cu privire la propuneri.

Salariul și perspectivele viitoare

În 2012, salariul mediu median pentru scriitorii tehnici a fost de 65.500 dolari, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. Cele mai mici 10% au câștigat mai puțin de 38.700 $, iar cele mai mari 10% au câștigat mai mult de 101.660 $. Potrivit datelor din 2014 de la Glassdoor, gama de salarii pentru scriitorii medicali a fost între 44.241 dolari și 93.268 dolari pe an. Gradele avansate, anii de experiență în domeniu și responsabilitățile manageriale joacă un rol important în stabilirea salariilor anuale pentru scriitorii medicali. Ocuparea tehnicienilor este prognozată să crească cu 15% în 2012 până în 2022, mai rapidă decât rata medie de creștere de 11% pentru toate ocupațiile, potrivit BLS.

2016 Informații salariale pentru scriitorii tehnici

Scriitorii tehnici au câștigat un salariu mediu anual de 69.850 dolari în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. La limita inferioară, scriitorii tehnici au câștigat un salariu de 25 de percentile de 53.990 USD, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Salariul celui de-al 75-lea percentilă este de 89.730 $, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 52,400 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca scriitori tehnici.