Rezident Descrierea postului Managerului Casei

Un manager de locuințe rezidentă susține persoanele în vârstă și persoanele cu handicap în menținerea independenței. Locuitorii casei rezidențiale preiau rolul de supraveghere într-o echipă interdisciplinară de sprijin, inclusiv clinicieni, terapeuți, behavioristi și personalul de îngrijire directă. Membrii echipei lucrează împreună pentru a dezvolta și implementa planuri de tratament rezidențial pentru persoanele care trăiesc în casă.

Planul de admisie, descărcare și tratament

Managerul casei rezidențiale asistă programul sau agenția de guvernare în ceea ce privește aportul rezidențial, evacuarea și dezvoltarea planului de tratament. Structurile programelor variază foarte mult, iar implicarea managerului casei în procesul de admisie și descărcare va varia, de asemenea. Managerul casei poate ajuta la transportul rezidentului în noua locuință sau poate ajuta rezidenții să treacă la nivelul de îngrijire următor. În plus, managerul casei lucrează îndeaproape cu clinicienii și terapeuții în elaborarea și evaluarea planurilor de tratament rezidențial. Managerul casei raportează progresul și provocările rezidentului echipei administrative, pe baza informațiilor de zi cu zi, împărtășite de personalul de îngrijire directă. Aceste informații ajută clinicienii și terapeuții să ajusteze planurile de tratament și obiectivele fiecărui rezident.

$config[code] not found

Comunitatea Liason

Managerul casei rezidențiale acționează ca resursă între rezidenți și serviciile comunitare. Managerul casei trebuie să aibă o cunoaștere aprofundată a resurselor legate de serviciile clienților vârstnici și cu dizabilități. Managerii de case împărtășesc această informație cu personalul de îngrijire directă și administrarea programului pentru a se asigura că locuitorii primesc cel mai înalt nivel de îngrijire. De exemplu, un manager de case poate deveni conștient de o nouă instalație de îngrijire a adulților, care se deschide local. La vizitarea facilității, managerul casei poate decide să împărtășească informațiile echipei de tratament. Echipa de tratament poate considera că programul de îngrijire a adulților pentru adulți este o condiție sănătoasă și pozitivă pentru unul dintre locuitorii casei și se adaugă vizite săptămânale la planul de tratament.

Managementul gospodăriilor casnice

Managerul casei rezidențiale este direct responsabil pentru funcționarea zilnică a casei. Managerii de case gestionează adesea bugetele gospodăriilor, plătesc facturile de uz casnic, cumpărau bunuri și alimente pentru casă și contactează contractorii pentru reparațiile necesare. Manageri de case trebuie, de asemenea, să păstreze casa în conformitate cu legile de stat necesare și locale care guvernează casele de grup. Programul sau agenția care conduce casa ar trebui să ofere asistență și educație în materie de conformitate.

Supraveghează și gestionează personalul direct-care

Administratorul casei de domiciliu supraveghează și administrează întregul personal de îngrijire directă. Managerul trebuie să angajeze, să disciplineze și să desființeze angajații, precum și să păstreze înregistrările de angajare, inclusiv certificările. Managerul rezident al casei trebuie, de asemenea, să antreneze toți angajații pentru a satisface nevoile fiecărui rezident. În timp ce agentul de îngrijire directă este responsabil pentru îngrijirea zilnică a locuitorilor, managerul casei este în cele din urmă responsabil pentru tot ceea ce are loc în casă. Managerul casei trebuie să monitorizeze foarte atent interacțiunile dintre personalul de îngrijire directă și rezidenți.

Competențe și calificări

Calificările pentru o funcție în managementul casei rezidențiale vor varia în funcție de stat și agenție. Majoritatea managerilor de case rezidențiale posedă o cunoaștere puternică de lucru în ceea ce privește îngrijirea și îngrijirea persoanelor cu dizabilități. Agențiile au adesea o diplomă de licență în psihologie, reabilitare sau educație specială sau experiență de muncă similară. Agenția sau programul de angajare poate oferi formare specializată de management și formare profesională.

Aptitudinile necesare pentru această funcție includ cunoștințe despre buget, înțelegerea terminologiei medicale, experiența în supravegherea celorlalți, răbdarea, serviciul pentru clienți și dragostea de a servi persoanele în vârstă și persoanele cu dizabilități. Începând cu anul 2010, Salariul Expert listează salariul mediu pentru un manager de case de la un grup sau de la o locuință rezidențială la 39.000 $.