Descrierea postului de agent de compensare

Agenții de compensare sunt de obicei responsabili de ambalarea mărfurilor destinate exportului. Mărfurile ar putea fi ambalate în camioane sau containere de marfă care vor fi expediate sau transportate cu aer. Agenții de compensare sunt, de asemenea, responsabili pentru manipularea documentelor necesare care implică ambalarea mărfurilor.

Educaţie

Pentru o poziție de intrare la nivel, un agent de compensare nu are nevoie de o diplomă de liceu. Cele mai multe companii oferă de obicei formare la locul de muncă pentru noii angajați. Dacă dorește să lucreze în posturi mai avansate ca agent de compensare, există cursuri de expediere de mărfuri și de broker de transport de marfă pe care le poate întreprinde.

$config[code] not found

Certificare

Este o necesitate de a obține certificarea pentru a fi agent de compensare. Obținerea certificării vă va crește credibilitatea în industrie. Un agent de compensare certificat va putea, de asemenea, să lucreze în arena internațională. În Statele Unite, certificarea este furnizată de Comisia Maritimă Federală. Acest lucru presupune că aveți o experiență de cel puțin trei ani și că nu ați fost condamnat pentru nici o infracțiune. Un agent de compensare nu are nevoie de examen pentru a deveni certificat.

Responsabilități și Îndatoriri

În majoritatea cazurilor, un agent de compensare are sarcina de a se asigura că bunurile achiziționate sunt livrate respectivilor cumpărători. Un agent de compensare gestionează, de asemenea, documentația referitoare la expedieri, inclusiv formularele de asigurare și formularele de expediere. El asigură, de asemenea, că expedierea este conformă cu informațiile de pericol pentru transport maritim. El ține evidența informațiilor de rutare. Este de datoria unui agent compensator să verifice dacă transportatorul pe care îl utilizează este licențiat în mod corespunzător. El dezvoltă și logistica pe care o folosește pentru a urmări schimbările și a asigura livrarea de bunuri. Cele mai multe persoane dau agenților de compensare mandate. Agentul de compensare ordonează containerele care vor fi utilizate pentru ambalarea mărfurilor care urmează să fie livrate în locurile potrivite și căutând ratele de transport.

Aptitudinile dorite

Un agent de compensare ar trebui să aibă bune abilități de coordonare și ar trebui să aibă cunoștințe de bază despre practicile de drept și contabilitate. El are nevoie de aptitudini organizatorice bune și abilități de comunicare, atât verbale cât și scrise. Sunt recomandate bune abilități manageriale și abilități interpersonale. El ar trebui să aibă, de asemenea, abilități bune de servicii pentru clienți și să acorde atenție detaliilor.

Compensare

Salariul mediu pentru un agent de compensare este de 47.500 dolari pe an, potrivit experților în salarii. Nivelul de experiență, educație și localizare afectează întregul interval de salarizare.