Descrierea postului de restaurant Steward

Un steward restaurant, numit uneori o mașină de spălat vase, are un rol esențial în toate operațiile de bucătărie. Sub conducerea bucatarului sau a bucatarului, el mentine toate pregatirile si zonele de depozitare a alimentelor. Această întreținere include curățarea de rutină și grele, organizarea consumabilelor și controlul gunoiului.

Competente esentiale

Această poziție necesită abilități exemplar organizatorice și multi-tasking. Atenția la detalii este necesară pentru curățarea și întreținerea echipamentelor și a zonelor de lucru în conformitate cu reglementările interne, locale, statale și federale pentru siguranță și salubritate. Un administrator de restaurant trebuie să aibă abilități mecanice pentru a folosi mașini electrice, cum ar fi mașini de spălat vase, dezinfectanți, compactori de gunoi și concasoare de sticlă.

$config[code] not found

Obligații tipice

Responsabilitățile administratorului de restaurant includ întreținerea regulată și proiectele speciale.La fiecare schimbare, se așteaptă să spală vase, vase și oale, ustensile și mașini de pregătire a alimentelor și podele curate, contoare și mese de lucru. Mai puțin frecvent, el efectuează curățarea în profunzime a congelatoarelor și a frigiderelor, a cuptoarelor, a sobelor și a cămășilor. El poate ajuta ocazional la descărcarea livrărilor de alimente sau bunuri.

Conditii de lucru

Bucătăriile moderne au de obicei sisteme de aerisire și aer condiționat bune, care creează un mediu de lucru plăcut. Pe de altă parte, unitățile mai vechi fără aceste sisteme au bucătării calde și mirositoare. Treaba presupune trecerea în poziții incomode și ridicarea obiectelor grele și a cutiilor de carton. Administratorii trebuie de obicei să poarte o uniformă a companiei.

Educație și abilități

Nu există cerințe educaționale pentru a fi steward de restaurant. Este de dorit o înțelegere de bază a operațiilor de preparare a alimentelor, precum și abilitatea de a citi instrucțiunile și de a urma instrucțiuni verbale. Experiența de lucru în prepararea sau servirea alimentelor este, de asemenea, de dorit.

Salariul și progresul

Salariul mediu anual al mașinilor de spălat vase sau al administratorilor de bucătărie în toate industriile era de 19.180 de dolari în 2013, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. Majoritatea a lucrat în restaurante și alte locuri de luat masa, unde au primit o medie de 18.600 de dolari pe an. Șanse de avansare abundă, inclusiv preparator de produse alimentare, bucătar-șef și bucătar-șef. Aceste perspective cresc în cazul în care stewardul demonstrează abilitățile culinare.