Cât de mult bani fac paleontologii?

Mulți oameni cred că paleontologii studiază numai oasele dinozaurilor, dar este mult mai mult pentru domeniu decât asta. Folosind dovezi fosile, paleontologii explorează evoluția, ecologiile și lucrurile vii ale trecutului pentru a înțelege prezentul și pentru a se pregăti pentru viitor. Salariul mediu este de 59.859 dolari pe an, dar poate varia foarte mult în funcție de câțiva factori diferiți.

Descrierea postului

Paleontologia este un domeniu divers, cuprinzând o serie de sub-discipline, printre care:

  • Paleontolo umanăgy: studiul fosilelor preistorice umane și proto-umane.
  • Ichnology: studiul pistelor fosile, traseelor ​​și amprentelor.
  • Palaeologia paleontologică: studiul fosilelor de animale nevertebrate, cum ar fi moluștele și alte animale fără schelet.
  • Micropalentology: studiul fosilelor microscopice.
  • paleobotanică: studiul plantelor fosile, inclusiv plantele terestre, algele și ciupercile.
  • paleoecologie: studiul ecologiei și al climei din trecut.
  • palinologie: studiul polenilor și sporilor vii și fosili.
  • Taphonomy: studiul proceselor de dezintegrare și formarea de fosile.
  • Vertebrate paleontologie: studiul fosilelor de vertebrate, de la pești primitivi la mamifere.

Paleontologii planifică, conduc și conduc proiecte în domeniu. Ei scot fosilele și colectează probe de bază din sol și corpuri de apă și le pregătesc pentru transport la instituția unde vor fi studiate. Ei adună și analizează date. Ei scriu rapoarte și lucrări și pot prezenta concluziile colegilor la întâlniri profesionale și instituții de învățământ. Unii paleontologi scriu granturi pentru a obține finanțare pentru proiectele lor.

Cerințe educaționale

Pentru cele mai multe locuri de muncă în paleontologie, veți avea nevoie de un doctorat, care de obicei necesită patru până la șapte ani de studii avansate dincolo de diploma de licență. În calitate de licențiat, va trebui să obțineți o bază solidă în chimie, fizică, calcul, statistici și informatică, în plus față de biologie și geologie. Experiența în câmp și în laborator este importantă în pregătirea cursurilor la nivel universitar și absolvent. Există oportunități de voluntariat la muzee și la cluburile locale minerale și fosile, care sunt adesea sponsorizate de universități.

Medii de lucru

Cei mai mulți paleontologi sunt membri ai facultăților din departamentele de geologie ale colegiilor și universităților. Unii sunt angajați în muzee. Un număr mic este angajat de agențiile guvernamentale și de companiile petroliere. Unele activități se desfășoară în aer liber, în orice fel de vreme, și pot fi obositoare din punct de vedere fizic. Paleontologii își petrec, în general, majoritatea timpului în birou, analizând constatările, scriind sau predând. Unii lucrează în laboratoarele de cercetare.

Salariu și Outlook de locuri de muncă

Conform site-ului PayScale, un salariu paleontologist poate varia de la $44,385 la $152,051 pe an. Angajatorul și locația geografică afectează remunerarea, la fel ca experiența, aptitudinile și poziția deținute.

Biroul de Statistică al Muncii din S.U.A. tratează datele și face previziuni pentru majoritatea ocupațiilor civile. Paleontologii pot fi clasificați în două moduri, în funcție de sub-disciplina lor. Cercetătorii geologi, dedicați energiei, protecției mediului și gestionării responsabile a terenurilor și resurselor, au o rată de creștere a numărului de locuri de muncă așteptate de 14% până în 2026. Acest lucru este mai rapid decât media în comparație cu alte ocupații. Arheologii și antropologii, dimpotrivă, au o rată de creștere estimată a locurilor de muncă de doar 4%, ceea ce este mai lent decât media.