Descrierea postului de Medic Medic

Medicii de foc răspund la toate tipurile de situații medicale de urgență, specializându-se în scenarii care implică suprimarea focului. Ajutorul lor poate fi necesar în caz de incendii la domiciliu, accidente industriale și accidente de mașină. Împerecherea expertizei paramedicale și de luptă împotriva incendiilor face medici de incendiu de dorit pentru orice echipă de intervenție în caz de urgență., în special în ceea ce privește cererea încălzită pentru paramedicii din Statele Unite.

$config[code] not found

Incendiu Medic Medicina

Educația dvs. ca un medic de incendiu potențial combină tehnician medical de urgență cu instructori de pompieri, de obicei câștigați la colegii tehnice sau comunitare. Cursurile includ principiile de stingere a incendiilor și managementul echipamentelor; clase medicale paramedicale; fiziologie; psihologie; și sociologie. Durata studiilor depinde de tipul de grad urmărit. O diplomă asociată ca medic de incendiu necesită doi ani de studiu, în timp ce o diplomă de licență științifică aplicată în domeniul artelor ca asistent de medic de foc durează până la patru ani pentru a finaliza. Absolvenții apar din aceste programe pregătite pentru examene EMT și de licențiere pentru pompieri.

Licențe și certificate

După terminarea cursurilor de la o școală aprobată, toți medicii de incendiu trebuie să treacă examenul de licență al Registrului Național al Tehnicienilor Medicali de Urgență. Unii angajatori cer ca medicii de incendiu să obțină o certificare completă EMT-paramedic, mai degrabă decât certificarea EMT-bază. Certificarea ca paramedic demonstrează abilități medicale avansate și educație mai avansate. Unele state solicită o certificare suplimentară pentru a funcționa ca pompier și a conduce un camion de pompieri. O varietate de certificări desemnează nivelul dvs. de expertiză ca pompier și pregătirea pentru un rol extins.

Responsabilitatile Medicului de Foc

Atunci când răspundeți la situații de urgență în caz de incendiu, medicul de incendiu poate opera pompe de apă, conduce vehicule de pompieri, manipulează furtunuri și operează alte echipamente de stingere a incendiilor. În caz de urgență medicală, puteți furniza leziuni de diagnosticare și tratarea pacienților. O altă datorie importantă constă în inspectarea și întreținerea echipamentelor de luptă împotriva incendiilor și paramedicelor; efectuarea inspecțiilor de incendiu în comunitatea dvs.; și participarea la pregătirea de pregătire în situații de urgență, cum ar fi exercițiile de incendiu.

Outlook de lucru și oportunități

Datorită pregătirii și responsabilităților medicale avansate, medicii de incendiu sunt considerați paramedici care se specializează în sprijinirea echipelor de pompieri. Biroul american de Statistică a Muncii se așteaptă ca angajarea EMT și paramedicii să crească cu 23% față de 2012 până în 2022, mai mare decât previziunile de creștere cu 11% pentru toate ocupațiile. Programele de instruire în caz de incendiu pot conduce la angajarea în echipe industriale de răspuns în situații de urgență sau la vânzări de pompier specializat și echipamente paramedicale. Experiența și instruirea suplimentară pot duce la promovarea ca supraveghetor paramedic, căpitan de foc și alte roluri cu salariu și responsabilitate sporite.