Descrierea postului de curierat

Curierii sunt responsabili pentru transportul documentelor și al altor articole pentru întreprinderi și persoane fizice. În zonele urbane, de obicei, ei își dau drumul cu bicicleta, în timp ce curierii din zonele suburbane sau rurale folosesc de obicei mașini. Mulți muncesc cu jumătate de normă și folosesc slujba ca sursă secundară de venit. Ca rezultat, o mare parte din cifra de afaceri oferă, de obicei, multe oportunități pentru cei interesați de pozițiile de curierat.

$config[code] not found

Descriere

Curierii primesc cesiuni prin telefon, serviciul radio cu două căi sau serviciul de date wireless. Ei învață unde trebuie să ridice un element și apoi să-l livreze destinatarului. În unele cazuri, li se poate cere să solicite plata atunci când ridică un element. Curierii sunt de obicei responsabili pentru obținerea unei semnături atunci când fac o livrare, astfel încât există dovada că partea interesată a primit articolul. Unii curieri lucrează pentru o singură companie și își fac toate livrările externe. Altele sunt responsabile pentru transportul documentelor prin intermediul sistemului de poștă internă al companiei. Mulți curieri lucrează și pentru serviciile de curierat, care fac livrări pentru diverse companii. De asemenea, aceștia pot lucra în calitate de contractori independenți și își pot desfășura propria afacere.

cerinţe

Nu există cerințe educaționale formale pentru curieri, deși mulți angajatori preferă lucrători care au o diplomă de liceu sau GED. Cei mai mulți curieri se antrenează la locul de muncă și uneori pot umple un curier cu experiență pentru a afla îndatoririle și responsabilitățile. Curierii care transportă exemplare medicale sau donări de organe pot fi obligați să beneficieze de o pregătire specială în ceea ce privește manevrarea corespunzătoare. Majoritatea angajatorilor solicită cărierilor să dețină o licență de conducere valabilă și un record curat de conducere, de asemenea. Ei trebuie să aibă un bun simț de direcție și abilități puternice de comunicare. Cei mai mulți curieri sunt responsabili de transportul propriu, deci trebuie să dețină o mașină, bicicletă, van, motoretă sau motocicletă.

Conditii de lucru

Curierii petrec cea mai mare parte a zilei livrărilor, ceea ce le permite să lucreze fără prea multă supraveghere. Locul de muncă poate fi solicitant din punct de vedere fizic, deoarece mulți curieri folosesc biciclete pentru a călători de la o locație la alta și trebuie adesea să evite vremea și traficul neplăcut pentru a face livrări. Cumpărătorii care folosesc autoturisme, autoutilitare sau camioane pentru a-și face livrările ar putea avea de asemenea să transporte materiale grele. În unele cazuri, materialele pot fi foarte sensibile sau valoroase și sunt responsabile pentru elementele până când ajung la destinație. Curierii trebuie, de asemenea, să facă livrări în timp util, care pot fi stresante. Cei mai mulți curieri lucrează o săptămână standard de luni până vineri, deși se pot cere schimbări de noapte și de week-end.

Salariu

Potrivit Biroului Statistic al Muncii, salariile medii orare ale curierilor și mesagerilor au fost de 11,22 USD pe oră începând cu luna mai 2008. Cele mai mari 10% au fost plătite mai mult de 17,77 $, în timp ce cele mai mici 10% au fost plătite mai puțin de 7,88 $. Valoarea medie de 50% a fost plătită între 9,08 și 14,10 USD. Laboratoarele medicale și de diagnostic au fost angajatorul cu cea mai mare plăcere pentru curieri și mesageri, cu salarii medii orare de 12,05 USD.

Perspective de angajare

Biroul Statisticii muncii estimează că nu va exista schimbări în ceea ce privește ocuparea forței de muncă pentru curieri și mesageri între 2008 și 2018. Deoarece documente, formulare, fișiere și alte materiale pot fi transmise în mod digital, nevoia de servicii de livrare manuală a scăzut. Multe deschideri vor avea drept consecință necesitatea de a înlocui lucrătorii care părăsesc ocupația. Candidații care lucrează în zonele urbane ar trebui să se bucure de cele mai bune oportunități.