Salariul mediu al unui designer auto

Un designer auto este un artist parte, un inginer parte. Ei proiectează interioarele și exteriorul vehiculelor care ne duc acolo unde trebuie să mergem - autoturisme, vehicule utilitare sportive, pickup-uri și minivane. Designerii de automobile combină funcționalul cu creativul, astfel încât panoul de control al vehiculului este ușor de citit, mașina este ușor de manevrat și arată atrăgătoare, fie că este așezată pe șosea sau pe etajul showroom-ului.

$config[code] not found

Descrierea postului Auto Designer

Un inginer de proiectare auto este responsabil pentru ergonomia mașinii, împreună cu aspectul mașinii și a componentelor sale. În timp ce aspectele funcționale ale unui vehicul sunt locul de muncă al inginerilor, estetica depinde de designeri. Designerii colaborează cu inginerii pentru a vă asigura că desenele sunt nu numai atractive, ci și funcționale. Probabil că veți lucra la modele folosind software-ul CAD, deci ar trebui să fiți familiarizați cu asta.

Educație Cerințe pentru Design Auto

Pentru început, ar trebui să fii interesat de toate mașinile. Cunoștințele mecanice de bază sunt bune; dacă fixarea mașinilor este un hobby pentru tine, chiar mai bine. O dragoste de desen și sculptură este de asemenea utilă. Veți avea nevoie de cel puțin o diplomă de licență și este posibil să aveți nevoie de unele certificări suplimentare. Majoritatea designerilor auto au un background în designul industrial și arta. Un șir de creativitate personală este de neprețuit în designul auto. Există câteva duzini de colegii care oferă cursuri specifice pentru proiectarea automobilelor. Este bine dacă participați la o școală cu legături cu industria auto. Concurența este dificil de a intra în colegii cu aceste programe. Dacă obțineți o diplomă în designul industrial, nu în designul auto, puteți lua în considerare o diplomă de master în design auto, care vă poate face mai competitivă.

Mediul de lucru din industrie

Probabil că veți lucra într-un birou sau într-un studio, probabil cu o echipă de oameni. Este posibil să trebuiască să călătoriți într-o fabrică sau într-o unitate de testare care ar putea fi în America de Nord sau în orice număr de locuri din întreaga lume. Va trebui să fii jucător de echipă. De asemenea, veți avea nevoie de abilități bune de comunicare și de ascultare, va trebui să puteți respecta termenele limită și să fiți bine la lucru sub stres. Orele sunt, de obicei, tipice, de luni până vineri, de ore de zi, deși pot exista ore suplimentare și activități de weekend în timpul perioadelor de criză.

Salariul mediu de designer de mașini

Designerii de automobile tind să facă $82,499 ca salariul mediu de bază, conform Glassdoor, deși depinde de locul în care locuiți, de specialitatea dvs. și de producătorul dvs. Salariul de designer auto de top-ul tinde să fie aproximativ $110,000 anual. Un salariu de designer auto pentru cineva fără experiență începe în jur $68,000 un an. Designerii de plumb vor avea o medie de aproximativ $99,000 pe an, potrivit lui Indeed. Salariul mediu median pentru designeri industriali este $65,570, conform Biroului Statistic al Muncii din SUA.

Istorie și creștere

Când mașinile au fost prima dată pe scena, în primii ani ai secolului al XX-lea, majoritatea mașinilor arătau ca niște vagoane fără cai.Producătorii pur și simplu au luat desenele de cărucioare trase de cai, au adăugat un motor și a fost creat un vehicul.

Cele mai multe mașini construite înainte de anii 1920 au fost construite manual. Ele erau în mare parte funcționale, roți, șasiu, zonă de pasageri închisă, motor și trunchi. Chiar și modelul T cel mai vechi, care a debutat în 1908, au fost bagaje deschise cu scaune tapiterie, un volan mare, roți mari cu spițe și faruri proeminente. În decursul următoarelor două decenii, modelele de caroserie închise au înlocuit aspectul în aer liber. Sosirea drumurilor asfaltate a însemnat un design mai lung, mai jos, cu accente de bord.

Autovehiculele au devenit la fel de mult ca design începând din 1927, când Alfred P. Sloan Jr., președintele General Motors, la angajat pe Harley J. Earl să înceapă departamentul General Motors Art and Color. Earl a fost un constructor de autovehicule personalizate la Hollywood la momentul respectiv. Sloan a decis că o companie ar putea vinde mai multe mașini dacă le face să arate mai bine și Earl a fost fericit să testeze această teorie. Art deco a fost toată furia, și asta a inclus mașini. Șasiul cu un singur cilindru a făcut autoturismele mai ușoare, mai ușor de produs și mai sigure din punct de vedere structural. Designul subțire, lacrimă a devenit un stâlp de automobile de zeci de ani. Culoarea a decurs de departe de declarația lui Henry Ford, conform căreia clienții ar putea să comande modelul T în orice culoare doreau, atâta timp cât era negru.

În cele din urmă, lucruri precum plăcile de rulare, farurile și lanțurile au fost amestecate într-o singură formă neîntreruptă. Masinile au devenit mai aerodinamice. Mașinile mai mari din anii 1950 și 1960 au dat drumul mașinilor mai mici, compacte în anii '70 și '80, deoarece mașinile au devenit mai eficiente. În același timp, mașinile musculare au dat naștere unui nou hobby.

Autoturismele de astăzi oferă designerilor o gamă largă de opțiuni în care să se specializeze. Există curbe fluide, linii elegante și chiar stiluri de aruncare înapoi în mașini, de la Mini Cooper la Lexus. Culorile nu au dispărut, dar albul, argintul, negrul și griul au dominat în ultimele decenii.

Perspectiva postului pentru designeri auto și alți designeri industriali este de aproximativ 4% pe an, ceea ce BLS consideră că este lentă decât media, deși cererea consumatorilor de produse noi și stiluri noi ar trebui să susțină cererea pentru designeri.