Directorul de promoții Descrierea postului

În funcție de companie, titlurile directorului și managerului pentru promoții sunt utilizate în mod interschimbabil, motiv pentru care Biroul de Statistică a Muncii clasifică atât sub "publicitate, promoții și manageri de marketing". Directorii de promovare introduc strategii de promovare pentru a mări vânzările și profiturile, printre care cupoane, eșantioane gratuite, concursuri, reduceri, aprobări de produse, afișe în magazin și mărfuri punct de vânzare. Majoritatea directorilor de promoții lucrează pentru corporații sau agenții de publicitate. Salariile lor variază, în funcție de industrie sau locația geografică.

$config[code] not found

Dezvoltarea de campanii promoționale

Responsabilitatea primordială a unui director de promoții este de a crea conceptul de promovare - cel care atinge cel mai bine publicul țintă vizat. Dezvoltarea promoțională include întâlnirea cu managerii de marcă sau cu clienții, care decid ce vehicule promoționale - în magazine și în cabinele de expoziții comerciale - de exemplu, să utilizeze și să supravegheze coordonarea și producția de materiale publicitare tipărite sau multimedia. De asemenea, directorii de promoții creează bugete pentru toate promoțiile anuale, asigură departamentele lor să nu depășească bugetele și să angajeze și să antreneze angajați.

Licență Licență

Cerința minimă educațională pentru un director de promoții este de obicei o diplomă de licență în administrarea afacerilor, marketing, publicitate sau jurnalism. Majoritatea directorilor de promoții au, de asemenea, unul sau mai mulți ani de experiență în promoții sau publicitate. Alte calificări esențiale sunt creativitatea și abilitățile analitice, interpersonale, organizaționale, de comunicare și de luare a deciziilor.

Lucrați în birouri

Directorii de promoții lucrează de obicei în săptămânile, deși BLS a raportat că 40% dintre aceștia lucrează mai mult de 40 de ore pe săptămână. Acești directori se pot aștepta la o anumită presiune la locul de muncă, deoarece majoritatea proiectelor lor au termene limită. Ca și în multe locuri de muncă în managementul afacerilor, directorii de promoții pot călători periodic pentru a se întâlni cu clienții sau pentru a vedea promoțiile implementate în magazine, restaurante sau alte puncte de distribuție.

Salariu între 100.000 și 115.000 $

Salariul mediu anual al unui director de promoții a fost de 112.870 de dolari în mai 2013, potrivit BLS. Primele 10% au câștigat mai mult de 145.250 USD anual. Directorii de promovare au lucrat cel mai mult pentru operatorii de telecomunicații prin cablu - 163.470 dolari, în timp ce cei din publicitate și firmele de relații publice au fost în medie 139.020 dolari. Angajatorii din New York și Delaware și-au plătit directorilor de promoții cele mai mari salarii de 160.660 $ și respectiv 150.350 $.

Creșterea lentă a locurilor de muncă

BLS estimează o creștere cu 7% a locurilor de muncă pentru publicitate, promoții și manageri de marketing, inclusiv directori de promovare, între 2012 și 2022, care este mai lent decât rata națională de 11% pentru toate locurile de muncă. Necesitatea printre corporații de a introduce noi produse pe piață pentru a crește vânzările și a construi cote de piață ar trebui să crească locurile de muncă pentru manageri sau directori de promoții.