Descrierea postului de asistență comercială

Un specialist în asistență comercială, cunoscut și ca asistent de comerciant, lucrează sub conducerea unui comerciant senior și îl ajută să evalueze produsele de investiții. Asistentul unui comerciant ajută, de asemenea, manageri de portofoliu corporativ și clienți în identificarea și monitorizarea valorilor mobiliare pe piețele financiare. O poziție de suport comercial necesită de obicei o diplomă de licență într-un domeniu de afaceri.

$config[code] not found

responsabilităţi

Asistentul unui comerciant utilizează abilitățile matematice și algoritmii computerizate complexe pentru a evalua oportunitățile de investiții și pentru a oferi recomandări unui antreprenor sau manager de portofoliu al unei firme. De exemplu, asistentul unui comerciant de la biroul de tranzacționare a obligațiunilor poate sfătui comercianții cu amănuntul în ceea ce privește oportunitățile de investiții în obligațiuni, obligațiuni convertibile sau swapuri pe riscul de credit (CDS). Un specialist în asistență comercială poate, de asemenea, să colaboreze cu un manager de risc pentru a evalua riscurile de piață și de credit implicate în tranzacțiile de schimb valutar corporative.

Educatie si antrenament

Un comerciant asistent deține, de obicei, o diplomă de patru ani în domeniul finanțelor, contabilității, auditului sau analizei investițiilor. Cu toate acestea, pe baza cerințelor de poziție, un comerciant asistent care lucrează pentru o instituție financiară mare sau care susține un birou de tranzacționare aglomerat poate fi obligat să dețină o diplomă avansată, cum ar fi un masterat sau doctorat, în domeniul finanțelor, economiei, statisticilor sau econometriei.

Salariu

Compensarea totală a unui asistent de comerciant include de obicei salariile, precum și bonusurile în numerar și acțiuni. Această remunerație se poate baza, de asemenea, pe tendințele economice, pe evoluția piețelor de valori mobiliare și pe performanța firmei. Un asistent ar putea primi un salariu mai mare dacă deține prerogative academice avansate sau certificări profesionale. Biroul de Statistica a Muncii raporteaza ca salariile medii anuale pentru angajatii de sprijin comercial au fost 68.680 dolari in 2008, cu o gama de salarii de 40.480 dolari la 122.270 dolari.

Dezvoltarea carierei

Oportunitățile de creștere a oportunităților de angajare pentru angajații din domeniul comerțului pot varia, în funcție de industrie, mărimea firmei, cerințele de reglementare și nevoile de personal. Asistentul unui comerciant cu diplomă de licență își poate îmbunătăți șansele de avansare profesională prin înscrierea în programul de masterat sau doctorat al unei universități și absolvirea. Sau poate solicita o certificare profesională, cum ar fi desemnarea analistului financiar (CFA). Un specialist competent și susținut în domeniul comerțului poate trece la o funcție de conducere în termen de doi până la cinci ani.

Condiții de muncă

Asistentul unui comerciant, în general, funcționează între orele 8:30 și 17:30. Cu toate acestea, ea poate lucra în diferite schimburi dacă condițiile de afaceri o impun. De exemplu, un asistent al unui comerciant din Chicago, care susține biroul de tranzacționare a obligațiunilor corporative asiatice, poate rămâne târziu pe timp de noapte pentru a discuta despre oportunitățile de investiții cu un comerciant principal sau pentru a oferi recomandări unui client cu sediul în Japonia, care dorește să investească în obligațiuni convertibile statele.