Caracteristicile carierei antreprenorilor

Dacă ați prins bug-ul antreprenorial, rețineți că există atât recompense, cât și provocări legate de începerea propriei afaceri. Întreprinzătorii lucrează adesea multe ore pentru a-și construi startul într-o afacere de succes. De asemenea, trebuie să aibă perseverență pentru a face ca furtunile să se ocupe de o serie de probleme, inclusiv lipsa de finanțe, personal și resurse. Mulți profesioniști din domeniul afacerilor caută antreprenoriatul pentru oportunitatea de a deveni independenți și a-și continua pasiunile.

$config[code] not found

Tipuri de antreprenori

Potrivit raportului "Știri din S.U.A. & Raportul mondial", există diferite tipuri de căi antreprenoriale. Ca antreprenor independent, începeți o afacere pe baza aptitudinilor și pasiunii dvs. De asemenea, sunteți responsabil pentru gestionarea afacerii dvs. Ca proprietar de mici afaceri, vindeți produse sau servicii către public. Aceste tipuri de afaceri tind să fie orientate spre servicii, cum ar fi un magazin de vânzare cu amănuntul sau un magazin de franciză. Mulți profesioniști care aleg această cale antreprenorială nu doresc să construiască un imperiu. Ei caută să aibă propria lor independență și flexibilitate ca proprietar de afaceri. Start-up antreprenorii dezvolta una sau mai multe afaceri la un moment dat. În timp ce aceștia servesc ca fondator al unei afaceri, aceștia angajează un CEO și alt personal pentru a gestiona operațiunile zilnice.

responsabilităţi

Antreprenorii sunt responsabili pentru planificarea și conducerea operațiunilor unei companii. De asemenea, acestea creează politici, stabilesc obiective și se întâlnesc cu potențiali investitori și clienți. Antreprenorii implicați în activități zilnice angajează personal și pregătesc programe de lucru. De asemenea, aceștia pot supraveghea toate activitățile legate de produsele și serviciile companiei, inclusiv de marketing, distribuție și vânzări. Întreprinzătorii revizuiesc situațiile financiare pentru a determina modalități de creștere a profitului și de reducere a costurilor. Aceștia sunt, de asemenea, responsabili cu determinarea direcției viitoare a companiei.

Educaţie

Deși nu există cerințe educaționale pentru întreprinzători, Biroul de Statistică al Muncii din SUA raportează că directorii de top au o diplomă de licență sau master în administrarea afacerilor sau într-un domeniu legat de cariera lor. Un proprietar al unui magazin de îmbrăcăminte poate urma o diplomă de design de modă la un colegiu sau școală profesională, de exemplu. Unii antreprenori primesc, de asemenea, cursuri de formare în profesia lor prin stagii și instruire la locul de muncă la alte companii.

Aptitudini

Antreprenorii trebuie să aibă bune abilități de leadership și de gestionare a timpului. De asemenea, ar trebui să fie confortabil în dezvoltarea ideilor de afaceri inovatoare. Antreprenorii ar trebui să aibă bune abilități de luare a deciziilor, în special în ceea ce privește problemele de personal și gestionarea unei companii. Întrucât întreprinzătorii comunică cu diverse grupuri de persoane, inclusiv personal, investitori, clienți și clienți, trebuie să aibă cunoștințe bune de comunicare. Ar trebui, de asemenea, să se întâlnească confortabil și să se stabilească relații cu potențialii investitori interesați să-și finanțeze compania.

2016 Informații salariale pentru directorii de top

Directorii executivi au obținut un salariu mediu anual de 109.140 dolari SUA în 2016, potrivit Biroului de Statistică al Muncii din SUA. La nivel scăzut, directorii de top au câștigat un salariu de 25 de procente, de 70.800 de dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 165.620 de dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, în SUA au fost angajați 2.572.000 de persoane în calitate de directori executivi.